“AK Parti 150 yıllık bir hasret ve düşüncenin ürünü”

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, AKP’nin ne kadar inanç varsa kültür ve dil varsa 76 milyonun tamamının partisi olduğunu, bu ülkede yaşayan herkese “İyiki Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşıyım” dedirtmeyi amaçladıklarını söyledi.

Güncel 30.11.2014, 23:41 30.11.2014, 23:42
728
“AK Parti 150 yıllık bir hasret ve düşüncenin ürünü”
AK Parti Çorum Merkez İlçe Başkanlığı 5. Olağan Kongresine katılan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, şuana kadar gelen partilerin büyük bölümünün düşüncesinin ithal olduğunu ve bu akıllardan şu ana kadar ülkenin bir fayda görmediğini belirterek AKP’nin düşüncesinin ulusal ama projelerinin yerli olduğunu dile getirdi.

2001 yılında kurulan AK Parti’nin 13 yıllık parti olmadığını ve 150 yıllık bir hasretin ürünü olduğunu belirten Bakan Eker, AK Partinin milletin umudu ve sorunlarının çözüm noktası olduğunu ifade etti.

Parlamentoya bakıldığında diğer partilerin anlayışlarının birleştirmeye dönük değil, ayrıştırmaya dönük olduğunu, onların anlayışlarının insanları tek tip tornadan çıkmış tek düşünen ve tek dili konuşan bir millet oluşturmak olduğunu belirten Bakan Eker, “Bu zaman içerisinde Türkiye’de bir imparatorluk bakiyesi olan bu topraklarda çeşitliliği reddedip tekçi yapma uygulamaları birçok acı yaşattı. Bu acılar yeni acılar üretti. Ve Türkiye sosyal sorunlarının yanına ekonomik sorunlarını ilave etti. Kültürel problemler imar etti ve Türkiye gerçekte krizden krize yuvarlanır hale geldi. IMF'nin dünya bankasının komiserleri Türkiye’ye gelip onlar Türkiye’nin ekonomisine el koydu. O karanlık 28 Şubat dönemlerinde başörtülü genç kızlarımızın, onları üniversite kapılarında okul kapılarında annelerinin babalarının haykırdığı o süreçte milletimiz karar verdi ve yeni bir siyasi hareket başlattı. Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki hareketti ve bu hareket adaleti tesis edecek yoksullukla mücadele edecek bir kalkınma hareketini başlatacak yani adaleti ve kalkınmayı dizayn edecek bir hareketti” dedi.

AK Parti’nin iktidara geldiğinde Türkiye’nin inanç, özgürlükler ve düşünce alanında ciddi bir sorun yaşandığını anlatan Bakan Mehdi Eker, bu durumun sistemden kaynaklandığını ve kendilerinin yapılan çalışmalarla bu sistemi restore ettiklerini belirtti. İnanç özgürlüğü konusunda önemli mesafeler elde ettiklerini ve mecliste şimdi başörtülü milletvekillerinin çalıştığını belirten Mehdi Eker, “Bu bile tek başına Türkiye’nin nereden nereye geldiğini göstermesi konusunda çok önemli. Artık Türkiye’de başörtü diye bir sorun kalmamıştır. Kamu kurumlarında da üniversitelerde de TBMM'de de bu sorunlar aşılmıştır. Herkes istediği düşünceyi de söyleyebiliyor. Herkes söyleyebilmeli herkes ne düşündüğünü söyleyebilmeli yeter ki şiddete ve teröre başvurmasın. Meşru araçlarla zorbalık yapmadan meşru araçlarla kim ne düşünebiliyorsa düşüncesini söyleyebilsin ama zorbalık yok şiddet yok.” diye konuştu.

Türkiye’nin büyük sorunlarından birisinin de Kürt sorunu olduğunu anlatan Eker, “Türkiye’deki büyük sorunlardan biri de tekçi anlayışla düşünce farklılıklarının, etnik mensubiyetin reddedildiği, insanların yok sayıldığı birçok komplikasyon üreten Kürt sorunuydu. Bu da sistemin ürettiği sorun. Bin yıldır birlikte yaşamış ancak aralarında hiçbir fark olmayan insanlar ne oldu da biz son 60-70 yıl içerisinde bu sorunları yaşar hale geldi. AK Parti’nin işte buradaki çözümü ortaya koyduğu çözüm diğerlerinden farklı çünkü biz sahip olduğumuz medeniyet değerleriyle yaratılanı yaratandan ötürü sevenler olarak Türkiye’de etnik farklılıkları ortadan kaldırmaya dönük buna ait ayrımcılıkları ortadan kaldırıp herkesi aynı inançla aynı sevgiyle aynı kardeşlik duygularıyla kucaklayacak çözüm sürecini ortaya koyduk. Hatırlayın eskiden antidemokratik uygulamaların olduğu sürekli askeri darbelere hazırlık yapmak üzere insanların birbirlerine kırdırıldığı Alevi-Sünni çatışmalarının tezgahlandığı buna benzer saldırıların yaşandığı milletin evlatlarının birbirine kırdırıldığı günler yaşadık. Ben 1980 öncesi öğrenciydim. Her gün 20 öğrenci ölüyordu. Her gün 20 kişi ölürdü. Sokakta insanlar birbirini katlederdi. Çorum olayları da Maraş olayları da o kirli tuzakların antidemokratik uygulamalara zemin hazırlamak için onlara alan açmak için onları meşru göstermek için yapılan saldırılardı. Hepsinin arkasında o ithal düşünce ve ithal akıl, hepsinin altında insanları birbirine kırdıran sivil ve demokratik olmayan anlayışın ürünü idi” dedi.

“İyi ki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım” dedirtmeyi amaçladıklarını söyleyen Bakan Eker, ne il partisi. Ne bölge ne de etnik bir kökene bağlı olduklarını dile getirerek AKP’nin ne kadar inanç varsa kültür ve dil varsa 76 milyonun tamamının partisi olduğunu söyledi.

Bakan Mehdi Eker, “Biz zalime karşı mazlumun yanında gaddara karşı, zorbaya karşı mağdurun yanında olmayı hem medeniyet değerlerimizin hem siyaset felsefemizin bir parçası olarak görüyoruz. Zalime karşı sen zalimsin zulmetme diyebilen AK Parti'ydi, AK Parti’nin genel başkanıydı” dedi.
(Erkan BAYATLI)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
25°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 23 Eylül 2020
İmsak 04:57
Güneş 06:22
Öğle 12:38
İkindi 16:02
Akşam 18:43
Yatsı 20:02

Gelişmelerden Haberdar Olun

@