20 Mart 2014 Perşembe 22:06
Ailelere “Anne-Baba Hakları” eğitimi

Çorum Belediyesi Aile Eğitim Merkezi’nde Çarşamba seminerleri devam ediyor.

“Anne – baba hakları”nın işlendiği bu haftaki seminer il vaizlerinden Fatma Nur Erdem tarafından verildi.

Ailede sorunun karşılıklı hak ihlallerinden kaynaklandığını ve hak konusunda en çok ana baba hakkına dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Erdem, “Kur’an ve sünnet ekseninde ana baba hakkı hem itikadi hem de ahlaki bir sorumluluktur. Cenab-ı Hakk, kendi hakkından sonra anne babaya iyi davranmayı ilk sırada zikretmektedir. Cenab-ı Hak, anne babaya itaatsizliği büyük günah saymakta ve onlara itaati en makbul ibadetler sıralamasında 2. sırada yer almaktadır” diye konuştu.

Fatma Nur Erdem, “Madem ki bizler anne babalar olarak Kur’an ve sünnetle taltif edilmiş bir hakka sahipsek bunun yanı sıra evlatlarımıza karşı olan sorumluluklarımızı da unutmamamız gerekiyor. Anne baba olarak saygı görmek istiyorsak evlatlarımıza da o noktada yetiştirmeye çalışmalıyız. Aile içi ilişkileri sağlam zemine oturtursak, ailede gönül, değer, teşekkür, dua, özür ve sükut dilini, bu 6 dili işler hale getirirsek ailemizde şiddet olmaz. İçi dışı rahmet olur” dedi.

Öte yandan Aile Eğitim Merkezi tarafından İl Müftülüğü ile birlikte düzenlenen Kuran seminerinlerinin 15.’si ise Kereb-i Gazi ve Pelit Cami Kız Kur’an Kursu’nda devam etti. Sosyal Hizmet Uzmanı Aysun Tonbul ve Aile Eğitim Merkezi Müdiresi Zehra Betül Özseçer’in verdiği seminerlerde kadınlara aile içi iletişim konusunda bilgiler verildi.

Çorum Belediyesi tarafından yürütülen sosyal projeler hakkında da bilgiler verilen seminerlerde ebeveyn olmak ve ebeveyn-çocuk ilişkisi de anlatıldı. Seminer sonunda, seminere katılan kadınların soruları da cevaplandı.
(Selda FINDIK)

Son Güncelleme: 20.03.2014 23:06