“Aile Sağlığı Merkezleri ödenek krizi yaşıyor”

Aile sağlığı merkezlerinde ödenek krizi yaşandığı belirtildi.

Güncel 11.02.2019, 18:46
749
“Aile Sağlığı Merkezleri ödenek krizi yaşıyor”

Genel Sağlık İş Sendikası Çorum İl Temsilcisi Yalçın Çiftçi, cari gider ödemelerinde yaşanan aksaklıklar nedeniyle bir çok ilde Aile Sağlığı Merkezleri’nde ciddi sıkıntılar yaşandığını dile getirdi.

Aile hekimlerine yapılacak ödemelerin Aile Hekimliği Ödeme ve Sözleşme Yönetmeliği’nde belirtildiğini hatırlatan Yalçın Çiftçi, söz konusu Yönetmeliğin 22 inci maddesinde “Aile Hekimleri ve aile sağlığı elemanlarına yapılacak ödemeler, çalışılan ay sonuçlarının müdürlüğe bildiriminden itibaren on beş gün içinde yapılır” hükmünün yer aldığını da dile getirdi.

Konu ile ilgili yazılı bir açıklamada bulunan Çiftçi şu görüşlere yer verdi: “Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından aile hekimlerine yapılacak bir ödeme unsuru olan “Aile Sağlığı Merkezi Giderleri’nin diğer ödeme unsurlarından ayrı bir şekilde her ayın 8’i itibariyle aile hekimlerinin hesaplarına aktarılması karara bağlanmıştır. Ancak Aile Sağlığı Merkezi cari gider ödemelerinde son aylarda ciddi aksamalar yaşanmaktadır. Zaten maliyetleri karşılamaktan uzak olan cari gider ödemelerinde son aylarda yaşanan gecikmeler, Aile Hekimlerini ve Aile Sağlığı Merkezi çalışanlarını zor duruma düşürmektedir.

Sorunun çözümü noktasında irtibata geçtiğimiz Sağlık Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı Ödenek Planlama ve Gider Takip Daire Başkanlığı yetkilileri “Hazineden para aktarılmadı, ödenek yok,” diyerek sorununu kabul etmektedir. Siyasi iktidarı ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’yı, Aile Sağlığı Merkezlerinde hizmetlerin aksamaması ve daha fazla mağduriyet yaşamaması için soruna acil çözüm üretmeye çağırıyoruz. Sendikamız Genel Sağlık-İş konunun takipçisi olmaya devam edecektir”

(Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 23 Ekim 2020
İmsak 05:29
Güneş 06:53
Öğle 12:30
İkindi 15:27
Akşam 17:56
Yatsı 19:15

Gelişmelerden Haberdar Olun

@