Aile hekimleri, sözleşmelerin feshedilmesini protesto etti

Başta AHEF, Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve Aile Sağlığı Elemanları Federasyonu (ASEF) olmak üzere İstanbul, Ankara, Adana, Antalya, Gaziantep, Diyarbakır, Bursa, Hatay, Çorum, Kilis ve Şanlıurfa’nın da aralarında bulunduğu birçok ilden aile hekimleri dernekleri ile SES, Türk Sağlık Sen, Genel Sağlık-İş, Birlik ve Dayanışma Sendikası üyesi çok sayıda aile hekimi ile sağlık çalışanı, Mersin’de eylem yaptı.

Güncel 02.02.2016, 01:34 02.02.2016, 01:36
917
Aile hekimleri, sözleşmelerin feshedilmesini protesto etti

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) ve 30’a yakın sağlık örgütü ile aralarında Çorum’un da bulunduğu birçok ilden aile hekimleri, Mersin’de biri MAHDER Başkanı Dr. Gürbüz Şen olmak üzere 4 aile hekiminin sözleşmelerinin feshedilmesi üzerine protesto gösterisi düzenledi.
Mersin’de Aile Hekimleri Derneği (MAHDER) Başkanı Dr. Gürbüz Şen ile aile hekimleri Dr. Gürkan Aslan, Dr. Cengiz Alyeşil ve Dr. Ahmet Nurcan'ın sözleşmelerinin, çoğunluğu nöbet cezalarından oluşan 100 puanı doldurduğu için feshedilmesi, aile hekimlerini ve sendikaları Mersin’de bir araya getirdi. Başta AHEF, Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve Aile Sağlığı Elemanları Federasyonu (ASEF) olmak üzere İstanbul, Ankara, Adana, Antalya, Gaziantep, Diyarbakır, Bursa, Hatay, Çorum, Kilis ve Şanlıurfa’nın da aralarında bulunduğu birçok ilden aile hekimleri dernekleri ile SES, Türk Sağlık Sen, Genel Sağlık-İş, Birlik ve Dayanışma Sendikası üyesi çok sayıda aile hekimi ile sağlık çalışanı, Özgür Çocuk Parkı’nda eylem yaptı. Grup, sözleşmelerin feshedilmesini protesto ederek, sloganlarla tepkilerini dile getirdi. Eyleme, AHEF Başkanı Başkanı Dr. Gürsel Özer, ASEF Saymanı Aybile Eryılmaz, Birlik ve Dayanışma Sendikası Başkanı Murat Bolat, Türk Sağlık-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Genç, SES Genel Merkez Genel Sekreteri Belkıs Yurtsever, Genel Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Zekiye Bacaksız da katıldı.

“BİR AN ÖNCE CUMARTESİ DAYATMASINDAN VAZGEÇİN”
AHEF Başkanı Dr. Gürsel Özer, eylemde yaptığı konuşmada, aile hekimleri olarak bu ülkede aile hekimliği uygulamasının başlangıcından itibaren kaliteli hizmet verdiklerini, Avrupa’daki meslektaşları 2 bin kayıtlı kişiye hizmet verirken, kendilerinin 4 binleri aşan kayıtlı kişiye hizmet verdiklerini söyledi. Bu hizmetle de büyük başarılar elde ettiklerini vurgulayan Özer, “Her şey çok iyi giderken birdenbire anlamsız bir şekilde işleri, bizim işlerimizi kolaylaştırmak olan bürokratlar, siyasetçiler angaryalar yüklemeye başladılar. Cumartesi mesai dayatmasının hiçbir mantığı yoktu, sadece inattı. Sivil toplum kuruluşları olarak biz buna karşı çıktık, meslektaşlarım buna karşı çıktı. Direniyoruz, direnmeye de devam edeceğiz. Bugün Mersin’de 4 meslektaşımın nezdinde 22 bin aile hekiminin, 22 bin aile sağlığı çalışanının sözleşmesi feshedilmiştir. Biz bunu kabul etmiyoruz. Bakanlığa sesleniyoruz, bir an önce cumartesi dayatmasından vazgeçin. Bırakın, önümüzü açın, sahanın sesini dinleyin. Biz yaptığımız işlerin çok daha iyisini yapalım, hep birlikte hareket edelim. Bu ülkenin sağlıklı yarınlarını oluşturalım. Biz AHEF olarak bundan sonra her angaryada olduğu gibi bu angaryada da her türlü dik duruşumuzu devam ettireceğiz, her zaman meslektaşlarımızın yanında olacağız, gerek meydanda gerek mahkeme koridorlarında her zaman varlığımızı hissettireceğiz” dedi.
AHEF Genel Sekreteri Dr. Erkut Coşkun da son zamanlarda aile hekimlerine yönelik sözleşmelerin iptaline kadar giden yaptırımlar uygulandığını kaydederek, “Cezai yaptırım olarak uygulanmaması gereken eylemler için verilen puanlarla görevlerimizden ve mesleğimizden soğur hale getirilmiş durumdayız. Son olarak Mersin’de aile hekimi arkadaşlarımız hafta sonu nöbetine gitmedikleri için verilen ceza puanı nedeniyle sözleşmeleri fesih noktasına gelmiştir. Meslek onurumuz için, aile hekimliği uygulamasına sahip çıkmak için, keyfiyete dur demek için, birliğimizin gücünü göstermek için Mersin’deyiz. Mersin Dernek Başkanımız ve sözleşme feshiyle karşı karşıya olan her meslektaşımız hiçbir şekilde yalnız değildir. Sayın Sağlık Bakanımız'a sesleniyoruz, fesihlerle, görevden almalarla, mobbinglerle, farklı uygulamalarla aile hekimliğini bitirir hale getirdiniz. Yeter artık diyoruz” ifadelerini kullandı.(İHA)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
açık
banner303
Namaz Vakti 29 Eylül 2020
İmsak 05:03
Güneş 06:27
Öğle 12:36
İkindi 15:56
Akşam 18:35
Yatsı 19:54

Gelişmelerden Haberdar Olun

@