Ahmet Sami Ceylan: “Genç çiftçilere 30 bin lira hibe desteği verilecek”

Adalet ve Kalkınma Partisi Çorum Milletvekili ve Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ahmet Sami Ceylan, kırsal kalkınma destekleri kapsamında genç çiftçilerin destekleneceğini bildirdi.

Güncel 06.04.2016, 00:48 06.04.2016, 00:48
1496
Ahmet Sami Ceylan: “Genç çiftçilere 30 bin lira hibe desteği verilecek”

Milletvekili Ceylan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın kırsal kalkınma destekleri kapsamında genç çiftçilere 30.000 TL. hibe desteği verileceğini ve programın 3 yıl süre ile uygulanacağını söyledi.
Genç çiftçi projelerinin desteklenmesi hakkındaki tebliğ ile ilgili bilgiler veren Ceylan, kırsal alandaki 18-40 yaş arası gençlerin destek için müracaat edebileceklerini belirterek, “Büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, arıcılık, kanatlı, ipekböceği yetiştiriciliği, meyvecilik, seracılık ile tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği alanlarında destek verileceğini açıkladı.
Ahmet Sami Ceylan, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şu bilgilere yer verdi:
“Bu program kapsamında genç çiftçilere 30.000 TL. hibe desteği verilecektir. Program 3 yıl süre ile uygulanmaya devam edecektir. Büyükbaş ve küçükbaş canlı hayvanlar TİGEM tarafından temin edilecektir. Bitkisel üretim projelerinde traktör ve bahçe traktörü hariç, proje ihtiyacı olan diğer makine ve ekipmanlar destekleme kapsamına alınmıştır. Su ürünleri üretimi projeleri yüksek maliyetli olması ve ruhsat alma işlemlerinin uzun sürmesi nedeniyle bu dönem program dışı tutulmuştur.
Ayrıca su ürünleri üretim projeleri Bakanlığımız IPARD (Avrupa Birliği) ve kırsal kalkınma yatırımlarını destekleme programı (genel bütçe) kapsamında daha yüksek bedellerle desteklenmektedir.
Kanatlı sektöründe ördek, kaz, hindi ve serbest tavuk yetiştiriciliği destekleme kapsamına alınmıştır.”
Başvuruların tebliğ yayınlandıktan sonra 30 gün süreceğini ifade eden Milletvekili Ceylan, ön başvuruların elektronik ortamda alınacağını ve başvuru dosyalarının il ve ilçe müdürlüklerine elden teslim edileceğini dile getirdi.
Genç çiftçilerin hiç bir şekilde proje hazırlama gideri olmayacağını ve şehit yakınları, gaziler, engelli vatandaşlar ve kadınlara 5’er puan pozitif ayrımcılık uygulanacağını vurgulayan Ceylan şöyle devam etti:
“Bakanlığımızca hazırlanan örnek proje ve büyüklükleri tavsiye niteliğinde duyurulacaktır. İl ve ilçeler arasındaki proje ve bütçe dağılımı TÜİK verileri esas alınarak bilimsel kurallara göre yapılmıştır. Ülke genelindeki tüm başvurular, değerlendirme ve uygulamalar yazılım sistemi üzerinden anlık olarak Bakanlık merkezinden izlenebilecektir. Hibe sözleşmeleri ilçelerde imzalanacaktır. Coğrafi işaret olan ürünler ile yerli gen kaynağı olan ürünler ön plana çıkarılacaktır. Bu şekilde hayvancılık bölgelerine öncelik verilecektir. İl-ilçe merkezlerine uzak köylerden başvuranlar avantajlı olacaktır. Satın alma uygulamaları basit, kolay ve uygulanabilir olacaktır. Hayvancılık projelerinde yetiştiricilerin kendi aralarındaki alım-satımlar kabul edilecektir. Bu şekilde spekülatif fiyat hareketlerinin önüne geçilecektir.”
(Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
30°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 11 Ağustos 2020
İmsak 04:02
Güneş 05:40
Öğle 12:50
İkindi 16:41
Akşam 19:51
Yatsı 21:22

Gelişmelerden Haberdar Olun

@