Ahmet Kara: “İstanbul inanç ve mücadele ile fethedildi”

Valisi Ahmet Kara, İstanbul’un Fethi'nin yıldönümü nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı.

Ahmet Kara: “İstanbul inanç ve mücadele ile fethedildi”

Valisi Ahmet Kara, İstanbul’un Fethi'nin yıldönümü nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı.

29 Mayıs 2016 Pazar 23:56
Ahmet Kara: “İstanbul inanç ve mücadele ile fethedildi”

Vali Kara, "Yüzyıllar boyu birçok imparatorluklara başkentlik yapmış bu kadim şehrin fethi, hem milli tarihimiz hem de dünya tarihi açısından bir dönüm noktasıdır. İstanbul büyük bir inanç ve mücadele ile fethedilmiştir" dedi.
Kara, mesajında şu ifadelere yer verdi:
“İstanbul’un Fethi ile yeni bir çağ kapanıp yeni bir çağ açılmış, köklü medeniyetimiz insanlık tarihine damgasını vurmuştur. Fetih ile sadece şehir değil, gönüller de fethedilmiştir. Hem milli tarihimiz hem de dünya tarihi için bir dönüm noktası olan İstanbul’un Fethi için Hz. Peygamber Efendimiz (S.A.V) de ‘ İstanbul mutlaka fethedilecektir; Onu fetheden komutan ne güzel komutan, Onu fetheden ordu ne güzel ordudur.’ Hadis-i Şerifi ile önemsemiş, müjdelemiş ve övmüştür.
Yüzyıllar boyu birçok imparatorluklara başkentlik yapmış bu kadim şehrin fethi, hem milli tarihimiz hem de dünya tarihi açısından bir dönüm noktasıdır. İstanbul büyük bir inanç ve mücadele ile fethedilmiştir. Yüksek manevi arzu ile benzeri görülmemiş şekilde dev toplar ve karadan yürütülen gemiler kullanılarak gerçekleştirilen bu fetih, bir devri açıp bir devri kapatırken aynı zamanda hem iki kıtayı hem de gönül ve kültürleri birbirine bağlamıştır.
İstanbul’un fethi, Müslüman Türk milletinin en önemli nişanelerinden biridir. Birlik ve beraberlik içerisinde olunduğu müddetçe hiçbir topun sindiremeyeceği o günlerde ortaya çıkmıştır. Biz bu ruhu asırlarca yaşadık, bu ruhu yaşamaya devam ediyoruz. Biz biriz. Biz beraberiz. Dünde böyleydi bugünde böyle olacaktır. İnşallah, hiçbir şey bizim birlik ve beraberliğimize sekte vuramayacaktır. Biz geçmişten getirdiğimiz kültürümüzü yaşadığımız müddetçe, milli ve manevi değerlerimize sahip çıktığımız müddetçe bu vatan toprağına hiçbir namahrem eli değmeyecektir.
İstanbul'un fethinin milletimiz için kutlu olmasını diliyor, fethi gerçekleştiren Fatih Sultan Mehmet Han'ı ve Şanlı Ordusunu rahmetle ve minnetle yâd ediyorum.”
(Haber Merkezi)

Son Güncelleme: 29.05.2016 23:57