“Ahilik toplumsal huzurun teminatıdır”

Ahilik kültürünün ruhunda insanların insan olarak kalmasını sağlayan işbirliği, dayanışma, toplumsal huzur ve bereketin bulunduğunu dile getiren Candan, “Toplum içerisinde bir huzursuzluk söz konusu olduğunda Ahilik ruhu adeta bir yara bandı gibi toplumdaki huzursuzluk ve sıkıntıları giderir” ifadesini kullandı. Candan, Anadolu topraklarında Ahilik ruhunun sürekli yeşil kalması gerektiğini, bu ruhu her zaman yeşertmek içinde tüm toplum kesimlerinin üzerine düşeni yapması gerektiğini kaydetti.

Güncel 25.09.2014, 23:51 25.09.2014, 23:52
514
“Ahilik toplumsal huzurun teminatıdır”
Ahilik Haftası kutlaması etkinlikleri kapsamında ÇESOB Başkanı Yalçın Kılıç, bazı oda başkanları ile birlikte Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan ziyaret etti.

Belediye Başkan Yardımcısı Turan Candan, ziyaretten dolayı memnuniyetini dile getirerek, meslek odalarıyla her zaman uyum içerisinde çalıştıklarını söyledi. Candan, Ahilik ruhunun bu topraklara yerleşen bir haslet olduğunu ifade ederek, “Ahilik ruhu insanı insan olarak kalmasını sağlayan bir ruhtur. Nerde bir huzursuzluk, bir çıkmazlık varsa Ahilik ruhuyla çözüm bulmuştur. Ahilik ruhu sürekli yaşatılması ve yeşertilmesi gerekmektedir” dedi.

Ziyarette konuşan ÇESOB Başkanı Yalçın Kılıç ise Ahilik kültürünün gelecek nesillere aktarılması konusunda yoğun bir çaba içerisinde olduklarını belirterek, geçmiş yıllarda sadece Kırşehir’de kutlanan Ahilik Haftasının, alınan bir kararla Türkiye genelinde kutlanmasına karar verilmesinin Ahilik kültürünün gelecek nesillere aktarılmasında önemli olduğunu söyledi.

Kılıç, sosyete pazarlarının kaldırılması başta olmak üzere ticari plakalara getirilen yeni düzenleme konusunda yaptığı çalışmalardan dolayı Belediye Başkan Yardımcısı Turan Candan’a özel olarak teşekkür ederek, “Sayın başkan bu konularda yapılan çalışmalara elini değil, gövdesini koymuş bir isimdir. Buradan esnaf ve sanatkâra verdiği büyük destekten dolayı kendisine bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.
(Taner ŞİMŞEK)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@