“Ahilik kültürünün özünde beraberlik ve paylaşım var”

ÇESOB Yönetim Kurulu üyeleri ve bazı oda başkanlarının katıldığı ziyarette konuşan Vali Sabri Başköy, tüm Çorum esnafının Ahilik Haftasını kutladı. Ahilik teşkilatının Osmanlı’dan günümüze kalan en önemli kurumlardan birisi olduğunu ifade eden Vali Başköy, Ahiliğin günümüzdeki versiyonunu ise esnaf odalarının oluşturduğunu kaydetti.

Güncel 25.09.2014, 23:45 25.09.2014, 23:46
337
“Ahilik kültürünün özünde beraberlik ve paylaşım var”
Çorum Esnaf ve Sanatkârlar Odası (ÇESOB) yönetimi, Vali Sabri Başköy’ü ziyaret etti.

Bu yıl 27’ncisi düzenlenen Ahilik Haftası kutlamaları çerçevesinde gerçekleştirilen ziyarete ÇESOB Başkanı Yalçın Kılıç ile yönetim kurulu üyeleri ve oda başkanları ile esnaflar katıldı.

Ziyarette Ahilik geleneği hakkında Vali Başköy’e bilgiler veren ÇESOB Başkanı Yalçın Kılıç, Ahiliğin Türk tarihinin son bin yılının kültürü olduğunu ifade ederek, “Bizde gelecek nesillerimize bu Ahilik kutlamalarını aşılamayı planlıyoruz” dedi.

Ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyet dile getiren Vali Başköy ise, Ahiliğin Osmanlı döneminde esnaf arasında kurulan çok önemli bir örgütlenme yapısı olduğuna dikkat çekerek, Ahiliğin günümüz versiyonun da esnaf odaları olduğunu söyledi.

Esnaf odalarının varlığının vazgeçilmez olduğuna değinen Vali Başköy, “Bu işler fahri olarak yapılan işlerdir” dedi.

Ahilik kültürünün özünde birlik, beraberlik, paylaşım ve fedakârlığın bulunduğunu özellikle dile getiren Vali Başköy, “Ahilik kültürünün özünde kendi meslektaşını anlama ve onunla dayanışma vardır. Ahilik kültürü Türk toplumunda da var olan bu değer ve yargıların bin anlamda esnaf kesimine izolasyonunu ifade etmektedir” dedi.

Cumartesi günü Çorum’dan ayrılacağını da hatırlatan Vali Sabri Başköy, “Buradan Çorum’daki tüm esnaf ve sanatkâr kardeşlerime başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.
(Taner ŞİMŞEK)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 28 Eylül 2020
İmsak 05:03
Güneş 06:27
Öğle 12:36
İkindi 15:56
Akşam 18:35
Yatsı 19:54

Gelişmelerden Haberdar Olun

@