Agah Kafkas: “Sağlıkta Türk modeli var”

Sağlık Bakan Yardımcısı Agah Kafkas, Antalya’da düzenlenen Sağlık-Sen’in “Türkiye Buluşması” programına katıldı.

Agah Kafkas: “Sağlıkta Türk modeli var”

Sağlık Bakan Yardımcısı Agah Kafkas, Antalya’da düzenlenen Sağlık-Sen’in “Türkiye Buluşması” programına katıldı.

17 Şubat 2014 Pazartesi 22:53
Agah Kafkas: “Sağlıkta Türk modeli var”
Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, Sağlık-Sen eski Genel Başkanı AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Kaçar ile Türkiye genelinde Sağlık-Sen şube başkanlarının katıldığı toplantı, Antalya Bellek’te düzenlendi.

“Bir sendika yaptığı toplu iş sözleşmesinin ücret maddesi ile ölçülemez, bir sendika aldığı haklarla ölçülemez, bir sendika hayata nasıl bakıyor, hayatı bütünüyle kucaklıyor mu kucaklamıyor mu konularıyla ölçülebilir” diyen Kafkas, “ Ne kadar demokrattır onunla ölçülür. Dünyanın neresinde olursa olsun, ağlayan bir göz varsa onu silecek bir elin olup olmamasıyla ölçülür. Emeğin bütünsel olarak yanında olup olmamakla ölçülür. Biz burada Sağlık-Sen’in Türkiye’ye bakış vizyonunu gördük ve mutlu olduk. Suriye’deki kardeşlerimizin sorunlarına olan duyarlılıktan, Türkiye’deki demokratikleşme ve Türkiye’nin karanlık noktalarının aydınlatılması konusundaki Memur-Sen ile verdikleri sendikacılık anlamında onurlu mücadele Türkiye’deki haysiyetli mücadelelerden birinin adı olmayı başarmışlardır” dedi.

“DÜNYA’DA ARTIK TÜRK MODELİ VAR”
Kafkas, 12 yılda Türkiye’de ciddi anlamda önemli başarılar sağladıklarını, dünyanın sağlık anlamında 2015-2016 ‘da ancak yakalayabilirsiniz dediği hedefleri bir bir yakaladıklarının altını çizerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dünya’da artık sağlıkta Türkiye Modeli diye bir model var. Bu modelden faydalanmak için sadece Afrika ülkeleri, Ortadoğu ülkeleri, Türki Cumhuriyetler gelmiyor. Bize muasır seviyesi diye gösterdikleri Batılı ülkeler siz bu kadar az insanla bu büyük başarıyı nasıl sağladınız diye sormak için geliyorlar. Bu destansı başarının temel kahramanlarının sağlık çalışanları olduğunu Bakanlık olarak biliyoruz. Hepinizi alnınızdan öpüyorum. Sizler sayesinde Türkiye Dünya’ya örnek oldu. Bu başarının altında sizlerin imzası var. Sağlık dünyasında dünyanın birçok ülkesinde yüzde 75-80 bandında halkın memnuniyetini sağlayan tek ülke biz değiliz, gelişmiş ülkeler var. ABD gibi gelişmiş olduğunu söyleyerek 50 milyon insan hiçbir sağlık hizmetinden yararlanamamaktadır. Çağdaş dünyada yüzde75 başarıyı sağlayanlar kişi başına 4 bin ile 4 bin 500 dolardır. Biz bu başarıyı 975 dolara yapıyoruz. 10 yıl öncesine göre sadece sağlıkta değil her konuda iyi bir yerdeyiz. İktidara geldiğimiz günden bu güne tam 10 yıldır hep antidemokratik güçlerle mücadele ile geçti. Herkes bunlar ağızlarına burunlarına bulaştırır diye baktılar. Ama çok şükür yüzümüzün akıyla çıktık. “

Yaklaşık 4 bin 500 sendikacıya seslenen Kafkas’a katılımlarından ötürü Metin Memiş plaket verdi.
(ÇORUM HABER)

Son Güncelleme: 17.02.2014 22:54