“Afla birlikte çocuklarımızı zehirleyenlerde çıkacak”

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin yeni yasama dönemi için açıldığını belirterek gündemde bir af kanunu bulunduğunu, adı af değil, infaz indirimi olmasına rağmen Anayasa Mahkemesi'nin yerleşik kararlarına göre genel ve soyut bir düzenleme getirdiğinden af kabul edildiğini vurguladı.

Güncel 04.10.2018, 23:53
311
“Afla birlikte çocuklarımızı zehirleyenlerde çıkacak”

Şu anda cezaevlerinde 250.000 civarında tutuklu ve hükümlü bulunduğunu belirten Feyzioğlu af kanununun istisna tuttuğu suçlar çıkarılınca, 163.000 kişinin bundan yararlanacağının hesaplandığını anlattı. Anayasa Mahkemesi’nin, istisna tutulan suçlardan bazılarını istisna kapsamından çıkaran iptal kararları verirse bu sayının artacağını anlatan Feyzioğlu, af kanununun getirdiği ceza indiriminin beş yıl olduğunu, beş yıl düşüldükten sonra geriye yatacak cezası kalmayan hükümlülerin salıverileceğini kaydetti.

Kapsama giren suçların içinde uyuşturucu satıcılığı ve mafya tipi silahlı örgüt kuruculuğu ve üyeliğinin de bulunduğunu hatırlatan Feyzioğlu, “Okul önlerinde, sokaklarda, çocuklarımıza uyuşturucu satan, şeker diye zehir veren torbacıların aldığı ortalama ceza beş yıldır.

Af Kanunu kabul edilirse bu torbacıların tamamına yakını dışarı çıkacak. Bu sayı 50.000.

Bu torbacıların sattıkları uyuşturucunun geliri dolaylı yollardan PKK’ya ulaşıyor. PKK dünyanın en büyük uyuşturucu çetelerinden biri. Yıllık uyuşturucu geliri 1,5 milyar Dolar. Yani af kanunu dolaylı olarak PKK’ya da yarayacak.

Ayrıca terör örgütü sınıfına girmeyen silahlı örgütlerin kurucu ve üyeleri de çoğunlukla tahliye edilecek.

Yüce Meclisimizin bütün bunları dikkate almasını, polisimizin yargımızın emeklerini düşünmesini diliyorum” dedi.(Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 02 Ekim 2020
İmsak 05:06
Güneş 06:30
Öğle 12:35
İkindi 15:52
Akşam 18:30
Yatsı 19:48

Gelişmelerden Haberdar Olun

@