“AFAD müdahale destek ekibi kurulmaya hazırlanıyor”

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) gönüllüleri düzenlenen kahvaltıda bir araya geldi. Vali Mustafa Çiftçi, AFAD İl Müdürü Elvan Kaya ve çok sayıda AFAD Gönüllüsünün katıldığı kahvaltıda bilgi veren AFAD İl Müdürü Elvan Kaya, AFAD Gönüllülük Projesi ile afet yönetiminin herhangi bir evresinde gönüllü olarak rol almak isteyen kişilerin e- devlet üzerinden sisteme dahil olmasıyla; görev alanlarının belirlenmesi, verilecek eğitimlerle kişilerin kapasitelerinin arttırılarak, performanslarının takip edilmesinin hedeflendiğini dile getirdi.

Güncel 22.12.2019, 21:00
454
“AFAD müdahale destek ekibi kurulmaya hazırlanıyor”

AFAD Gönüllülerinin afet öncesinde, afet esnasında ve afet sonrasında ihtiyaç duyulan alanlarda yetiştirilerek afetin her evresinde etkin şekilde çalışmasının sağlanacağınını ve böylece toplumun afet ve acil durumlara daha dirençli hale getirileceğini söyleyen Kaya, “AFAD Gönüllüsü; hiçbir maddi beklentisi olmadan, tamamen kendi isteğiyle topluma faydalı olmak için afet öncesinde, sırasında ve sonrasında yapılacak toplum hizmeti çalışmalarına sahip olduğu bilgi birikimiyle, fiziki gücüyle, zamanıyla, tecrübeleriyle katkıda bulunacak kişilerdir. AFAD Gönüllülük projesinin hedefi; Afet ve Acil Durumlarda yürütülecek faaliyetlerde görev alacak inisiyatif sahibi, müdahale hızı yüksek, AFAD ekipleriyle uyum içinde çalışabilecek gönüllüleri sisteme dahil edip, sürekliliğini sağlamak. AFAD Gönüllülerinin yetkinliklerini eğitimler, faaliyetler ve tatbikatlarla geliştirmek. AFAD Gönüllülerinden destek alarak afet ve acil durumların meydana getireceği maddi ve manevi zararı en aza indirmek, toplumu bu durumlara dirençli hale getirmek. Afet ve acil durumlardan etkilenen topluma daha etkin hizmet vermek. Toplumda gönüllülük bilincini oluşturmaktır. AFAD Gönüllülük Sistemi çevrimiçi eğitimler, yüz yüze eğitimler ve saha eğitimlerinden oluşmaktadır. Çorum için afet ve acil durumlarda AFAD ile organize çalışacak büyük bir müdahale destek ekibi kurulması hedeflenmektedir” diye konuştu.
Acil durum eğitimlerinin faydalı olduğunu anlatan Vali Mustafa Çiftçi ise, 2011 yılında meydana gelen Van depreminde görevli olduğunu ve insanların koordine olmadan nereye koştuğunu bilmeden hareket ettiğini gözlemlediğini dile getirdi. Gönüllülere verilen eğitim ile birlikte insanların bir afet anında hem kendilerini hem de yakınlarındakini koruyabileceklerini belirten Çiftçi, eğitimler kapsamında tatbikatların devam edeceğini bu şekilde AFAD Gönüllülerinin daha donanımlı hale geleceklerini böylelikle kamunun da yükünü hafifletebileceklerini ifade etti.

(Erkan BAYATLI)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
32°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 29 Eylül 2020
İmsak 05:04
Güneş 06:28
Öğle 12:36
İkindi 15:55
Akşam 18:33
Yatsı 19:52

Gelişmelerden Haberdar Olun

@