Adem Medeni: “Siyasetin sanata müdahalesini kabul etmiyoruz”

KESK’e bağlı Kültür Sanat-Sen Çorum İl Temsilciği, Türkiye Sanat Kurumu (TÜSAK) yasa tasarısını protesto etti.

Güncel 23.03.2014, 23:12 23.03.2014, 22:23
1088
Adem Medeni: “Siyasetin sanata müdahalesini kabul etmiyoruz”

KESK’e bağlı Kültür Sanat-Sen Çorum İl Temsilciği, Türkiye Sanat Kurumu (TÜSAK) yasa tasarısını protesto etti.

Devlet Tiyatrosu Salonu önünde basın açıklaması yapan Kültür Sanat-Sen Çorum İl Temsilciliği üyeleri, TÜSAK yasa tasarısının sanata çok ağır darbeler vuracağını belirterek, tasarının geri çekilmesini istediler ve TÜSAK’ı ‘siyasetin sanata müdahalesi’ olarak nitelendirdiler.

KESK Dönem Sözcüsü ve Tüm Bel-Sen Çorum Şube Başkanı Nevzat Veldet ile Eğitim Sen Çorum Şube Başkanı Mehmet Öztürk’ün de katılarak destek verdiği basın açıklamasında konuşan Kültür Sanat-Sen Çorum İl Temsilcisi Adem Medeni, ‘Tarih boyunca baskıcı iktidarlar kültürü ve sanatı kolay yönetilir bir toplum yaratma amacının aracı olarak kullanmak için kontrol altına almak istemişlerdir. Ancak insanlık, kendine dayatılan zinciri mutlaka kırmış, kendi yolunda yürümeye, kendineyeni özgürlük alanı açmaya devam etmiştir” dedi.

Bu müdahalenin bugünlerde de aynen devam ettiğini vurgulayan Adem Medeni, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan TÜSAK yasa tasarısı ile devlet ödenekli sanat kurumları olan devlet tiyatroları, devlet opera ve balesi ile güzel sanatlar genel müdürlüklerinin kapatılmak istendiğini hatırlattı.

70 yıllık sanat kurumlarının yerine hükümete dolaysız bağlı yapılar kurmaya yönelik bu müdahale girişiminin kültür ve sanatın siyasi iktidar tarafından kontrol edilme isteğinin çok açık bir göstergesi olduğunu kaydeden Adem Medeni, “Bakanlar Kurulu'nun atayacağı 11 kişi ile kurulacak ve ülkemizdeki tüm sanat hareketleri için karar verecek olan bir üst kurul ile bakanlıkça oluşturulan bu kurula bağlı mekanizmaların yöneteceği sanat, özgür ve özgün olamaz” dedi. Konuşmasında TÜSAK tasarısının geri çekilmesini isteyen Adem Medeni şöyle dedi:

“TÜSAK’ın hayata geçirilmesi halinde, ödenekli sanat kurumları yok olacak ve halkımız bu kurumların nitelikli büyük yapımlarından mahrum kalacak ya da özel sanat kurumlarına böylesi yapımlar için astronomik bilet ücreti ödemek zorunda kalacaktır. Sanatçı, yapıtını yaratım sürecinde kendini otosansür mekanizmasının sıkışmışlığı içinde hissedecektir.

Kültür Sanat-Sen olarak sanata, sanatsevere ve halkımıza karşı girişilen bu darbeye ‘hayır’ demek görevimizdir. Sanatçıları temsil eden meslek kuruluşlarına, emeği savunan sendikalarımıza ve alanın uzmanlarına danışılmadan, kapalı kapılar ardında hazırlanan TÜSAK tasarısına karşı çıkıyor ve halkımızın duyarlılığına güveniyoruz.”
(Taner ŞİMŞEK)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
-2°
hafif kar yağışlı
banner303
banner364
Namaz Vakti 18 Ocak 2021
İmsak 06:24
Güneş 07:53
Öğle 12:56
İkindi 15:25
Akşam 17:48
Yatsı 19:11

Gelişmelerden Haberdar Olun

@