“Adalet ve demokrasinin olmadığı yerde diktatörlük vardır”

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Gani Kaplan, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu tarafından başlatılan adalet yürüyüşüne alevilerin destek vermesi gerektiğini söyledi.

Güncel 03.07.2017, 15:57
976
“Adalet ve demokrasinin olmadığı yerde diktatörlük vardır”

Demokrasinin olmadığı yerde adalet, adaletin olmadığı yerde demokrasiden bahsedilemeyeceğini kaydeden Kaplan, “Her ikisinin olmadığı yerde diktatörlük, zulüm, katliam vardır” dedi.

Kaplan, konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Bu katliamlar Kerbela’dan beri devam ediyor. Kerbela’da adalet, özgürlük için yola çıkan Şah Hüseyin ve yarenleri, Yezit tarafından katledilmiştir. Bu katliamlar Selçuklu zamanında da devam etmiş, Baba İshaklar, Baba İlyaslar mazlumların dini sorulmaz diye katledilmiştir. Şeyh Bedrettinler, Şah Kalender Çelebiler, Pir Sultanlar aynı şekilde bu topraklarda egemen güçlere karşı bu mücadeleyi vermişlerdir.

Bu mücadeleyi vermediğimiz sürece yolumuz, Türk-İslam sentezi ile yok edilecektir. 20 günden beri adalet yürüyüşü yapılıyor. Bu adalet yürüyüşü bizler için anlamlıdır. Ancak bu yürüyüşe mesafe konmamalıdır. Bu yürüyüşte aleviler de sosyalistler de olmalıdır. Bu yürüyüş daha fazla büyütülmelidir. Dolayısıyla bu yürüyüşün önderliğini yapıp, barış ve demokrasi adına herkes üzerine düşeni yapmalıdır. Adalet, özgürlük, temel hak ve özgürlükler için mücadele etmeliyiz.

Aleviler olarak tüm ezilenlere kucağımızı açıyoruz. İlmimizle, bilimimizle inancımızla güçlendik. Aleviler olarak her zaman bütün katliamlara karşı barış istedik. Demokrasinin olmadığı yerde adalet, adaletin olmadığı yerde demokrasi olmaz. Her ikisinin olmadığı yerde diktatörlük, zulüm, katliam vardır.

Bizleri esir alabilirsiniz, tutsak alabilirsiniz ancak asla bu ceberut ve tekçi anlayışın mahkemelerinde yargılayamazsınız.”

(Taner ŞİMŞEK)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
23°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 27 Eylül 2020
İmsak 05:02
Güneş 06:26
Öğle 12:36
İkindi 15:57
Akşam 18:37
Yatsı 19:55

Gelişmelerden Haberdar Olun

@