“Adalet duygusunu incitmeyecek bir karar bekliyoruz”

Hitit Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nde 6 yıldır çalıştıktan sonra iş akdi feshedilen Oya Yağcı’nın İdari Mahkeme’de görülecek ilk duruşması bugün gerçekleştirildi.

Güncel 26.02.2015, 00:28 26.02.2015, 01:29
651
“Adalet duygusunu incitmeyecek bir karar bekliyoruz”
İdare Mahkemesi önünde bir araya gelen KESK’e bağlı Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) üyeleri Oya Yağcı’ya destek verirken, bir açıklamada bulunan KESK Dönem Sözcüsü ve Eğitim-Sen Çorum Şube Başkanı Mehmet Öztürk, bir ihbar üzerine öğretim üyeliği görevine son verilen Oya Yağcı’ya destek vermek amacıyla bir araya geldiklerini ifade etti. Oya Yağcı’nın yalnız olmadığını ve görevinden alınmasının haksız olduğunu belirten Öztürk, Yağcı’nın görevine geri döneceğine inandıklarını ifade etti.
Basın açıklamasına Eğitim-Sen Genel Sekreter Sakine Esen Yılmaz ve sendika üyeleri de katılırken yaptığı konuşmada AKP iktidarının kendisinden olmayan herkese karşı her alanında baskı uygulayıp kadrolaşmaya gittiğini, üniversitelerde de durumun yoğun olarak yaşandığını anlatan Sakine Esen Yılmaz, yüzlerce akademisyene yaptıkları çalışmalar ve sendikal çalışmalardan dolayı davalar açıldığını, Oya Yağcı’ın da 6 yıl boyunca üniversitede 22 farklı derse girip siyaset, iletişim ve tiyatro gibi alanlarda faaliyet yaptığını, konferanslar verdiğini ama onca faaliyetten sonra “artık bu bölümün kriterlerini taşımıyorsun” denilerek görevine son verildiğini kaydetti. Asıl sebebin sendikal faaliyetler olduğunu bildiklerini ifade eden Yılmaz, “Oya Yağcı, 1 Mayıs etkinliklerine katıldığı için basında hedef gösterilmiş ve bu nedenle işten çıkarılmıştır. İdare mahkemesinin kararının hukuka adalet duygumuzu incitmeyecek bir karar olmasını umuyoruz adalet ve hukuk üyelerimizin çıkarları için buradayız bunlar sağlanana kadar mücadelemize devam edeceğiz” dedi.
(Erkan BAYATLI)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 22 Eylül 2020
İmsak 04:56
Güneş 06:21
Öğle 12:38
İkindi 16:03
Akşam 18:45
Yatsı 20:04

Gelişmelerden Haberdar Olun

@