07 Mart 2014 Cuma 23:19
8 ambulans törenle dağıtıldı

Sağlık Bakanlığı tarafından tahsis edilen 8 ambulans dün Göğüs Hastalıkları Hastanesi Bahçesi’nde gerçekleştirilen törenle teslim edildi.

Sağlık Bakan Yardımcısı Agah Kafkas, Vali Sabri Başköy, AKP Çorum Milletvekili Murat Yıldırım, Cahit Bağcı, 22. Dönem Çorum Milletvekili Ali Yüksel Kavuştu, Çorum Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Turgay Happani, Emniyet Müdürü Halil İbrahim Doğan, bazı daire müdürleri ve sağlık çalışanlarının katıldığı törende açış konuşmasını yapan İl Sağlık Müdürü Dr. İsmail Yücel, çeşitli nedenlerden dolayı insan hayatının söz konusu olduğu durumlarda insanları uygun ekipman ev personel yardımıyla tedavi kurumlarına taşınmasının hayat kurtarma zincirinin önemli bir parçası olduğunu ifade etti.

Çorum’da Acil Sağlık Hizmetleri Komuta Kontrol Merkezi koordinasyonunda il merkezinde 5, ilçelerde 19 olmak üzere toplam 24 acil sağlık hizmet istasyonu ile hizmet verildiğini belirten Yücel, il genelinde toplam 50 adet tam donanımlı acil yardım ambulansı ile hizmet verilirken yeni tahsis edilen 8 ambulans ile bu sayının 58’e çıktığını ifade etti. Bu ambulanslardan 3 tanesinin kar paletli, 1 tanesinin obez hasta ambulansı, 1 tanesinin ise ise 4 yataklı ambulans olarak hizmet verdiğini dile getiren İsmail Yücel, “Bakanlığımızca acil vakaya ulaşma oranı kentsel ve kırsal bölgelerde %90 olarak hedeflenmekte olup, bugün itibariyle ilimizde ilk 10 dakikada kentsel vakaya ulaşım oranımız %97, kırsal vakalarda ise ilk 30 dakikada ulaşım oranımız %92 olup bakanlığımız hedeflerinin üzerinde gerçekleşmiştir.2013 yıl sonu itibariyle 22 istasyonla 27 bin vakaya ulaşılarak gerekli açil müdahale yapılırken 21 hastanın da nakli helikopter ambulans ile 3 hastanın nakli de uçak ambulansla gerçekleştirilmiştir. Adet tam donanımlı ambulansın Çorum’a kazandırılmasında katkılarından dolayı Sağlık Bakan Yardımcımız Agah Kafkas’a teşekkür ediyoruz” dedi.AKP Çorum Milletvekili Murat Yıldırım ve Sağlık Bakan Yardımcısı Agah Kafkas’ın da birer konuşma yaptığı törende daha sonra protokol üyeleri tarafından ilçe 112 personeline ambulanslar teslim edildi.(Erkan BAYATLI)

Son Güncelleme: 07.03.2014 23:22