65 milyonluk Çorum Katı Atık tesisinin yüzde 30’u tamamlandı

Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, çevrenin korunması için uluslararası antlaşmalar ve kanunlar çıkarıldığını belirterek bunların hiçbirinin çevreyi korumak için yeterli olmadığını, herkesin çevreye karşı duyarlı olarak bu konuda bir şey yapabileceğini söyledi.

65 milyonluk Çorum Katı Atık tesisinin yüzde 30’u tamamlandı

Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, çevrenin korunması için uluslararası antlaşmalar ve kanunlar çıkarıldığını belirterek bunların hiçbirinin çevreyi korumak için yeterli olmadığını, herkesin çevreye karşı duyarlı olarak bu konuda bir şey yapabileceğini söyledi.

28 Ekim 2016 Cuma 00:16
65 milyonluk Çorum Katı Atık tesisinin yüzde 30’u tamamlandı
Çorum’da 2008 yılında merkez ve ilçe belediyelerinin atık sorununu ortadan kaldırmak adına çalışmalarına başlanan ve 2016 yılı başında Avrupa Birliği’nin de onayıyla ihalesi yapılarak inşaatına başlanan Çorum Katı Atık Yönetim Sistemi Tesisi’nin büyük bir hızla ilerlediği belirtildi.
Çorum Belediyeler Çevre Birliği Meclis Toplantısı dün Anitta Otel’de yapıldı. Birlik Başkanı ve Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü yönetimindeki toplantıya ilçe ve belde belediye başkanları, belediye meclis üyeleri ve merkez mahalle muhtarları ile projenin teknik ekibi katıldı. Toplantıda Belediyeler Çevre Birliği öncülüğünde yürütülen Katı Atık Yönetim Sistemi projesi ve tesisi ile ilgili katılımcılara bilgi verildi.Toplantıda Çorum Katı Atık Bertaraf Tesisi’nin yüzde 30’luk kısmının tamamlandığını açıklayan Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, tesisin 2017 yılında bitirilerek hizmete açılacağını bildirdi. Külcü, hemen hemen bütün belediyelerin en büyük probleminin kent temizliği olduğuna vurgu yaptı.
Geçmişten beri temiz bir kent olan Çorum’da da şuanda katı atıklarının depolama kısmının vahşi depolama olarak adlandırılan yöntemle yapıldığını hatırlatan Başkan Külcü, “Karapürçek köyü civarında geniş bir alanda ne yazık ki hoş olmayan bir görüntüyle vahşi depolama yapılmaktadır. Türkiye’de bu problemi çözen belediyeler var. Şuanda bizim gibi belli bir noktaya getiren belediyeler var. Birde hiç başlayamamış mesafe alamamış belediyelerimiz var. Bizim ki büyük ölçekli bir proje olması dolaysıyla biraz gecikmeli yürüdü. Buna rağmen işin sonunu görebiliyoruz” diye konuştu.
Yeni dünya anlayışı, yeni yaşam konsepti ve standartların bir çok prensibi de beraberinde getirdiğini anlatan Külcü, “Dün baktığınızda çevre açısından bir problem olarak görmediğimiz husus bugün ki hayat standardımız bakımından bir problem olarak karşımıza çıkıyor. Katı Atık Bertaraf Tesisi olarak konuştuğumuz mevzuda burada yapmış olduğumuz çalışma da bunun eseri sonucu olarak karşımıza çıktı. Dün atıklar belli bir yere atılırken belli bir süre sonra bir yere konulması ihtiyacı hissedildi. Bir süre sonra belli bir yerde değil tek başına ayrıştırarak toplama bir yöntem olarak önümüze çıktı.
Bunların hepsi hayat standartları ile ilgili durum. Depolama sahasına geldiğimizde ise şuanda kurtulmak için çaba gösterdiğimiz görüntülerle karşılaşıyoruz. Kötü görüntüyle beraber kötü koku etrafta kendini hissettiriyor. Köktü kokunun olduğu yerde yüksek oranda da haşera oluşumu meydana geliyor. Bu şehirlerin yaşamını olumsuz yönde etkileyen sürekli mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunun neticesi sonunda meydana gelen hastalıklar var. Oda zaman zaman kendini salgın olarak gösteriyor. Bunlardan kurtulmak için güzel bir çalışmayı yürütüyoruz” şeklinde konuştu.
Dünyada hava kirliliği ve su kirliliğinden dolayı yılda 4.7 milyon kişinin hayatını kaybettiğini anlatan Belediye Başkanı Külcü, “Bu yüksek bir sayıdır. Genel hayatı tehdit eden bir durum. Sanayi devrimiyle insanlar daha çok üretmeye ve daha çok tüketmeye başladılar. Amerika dünyadaki kirliliğin üçte birini, Avrupa ülkeleri üçte birine yakınını, Çin’de üçte birini oluşturuyor. Geriye kalan devletlerin hepsini toplasanız yüzde 5 çevre kirliliği oluşturuyor. Buda sanayi devrimiyle ortaya çıktı. Amerika, Avrupa ve Çin gibi devlette olsa veya herhangi bir şahıs kişi de olsa kimsenin daha fazla üretme ve satın alma imkânı o kişi veya ülkeye çevreye kirletme hakkını vermiyor. Çevrenin korunması için uluslararası antlaşmalar yapılıyor, kanunlar çıkarılıyor ancak bunların hiçbiri çevreyi korumak için yeterli olmuyor. Herkesin çevreye karşı duyarlı olması gerekiyor” dedi.Katı Atık Bertaraf Tesisi projesi hakkında da açıklamalar da bulunan Külcü, “Çorum Belediyesi olarak beraber hareket ettiğimiz çevre belediyeler birliği üye belediyeleri yaklaşık 500 bin kişiye hitap edecek olan bir tesisi hayata geçirmiş olacağız. İhalesini 2016 yılında yaptık. Yer teslimi Şubat ayında gerçekleştirildi. Burada bir program yapıldı. 21 milyon avroya mal olacak bir yatırım. İhale öncesi ve sonrasında teknik geziler yapıldı. Proje tamamlandığında şehrin tümünün temizliğini yönetebilir hale geleceğiz. Çorum hep temiz bir şehir olarak bilindi. Öyle kalması lazım. Hatta daha temiz bir şehir algısını ortaya çıkarmak lazım. Sürekli yaptırdığımız anketlerle hizmet kalitemizi test ettirdik. Son yaptırdığımız anket çalışmasında halkımızın temizlik hizmetlerinden memnuniyeti yüzde 85 oranında çıktı. Sadece Çorum’un, Alaca veya İskilip’in iyi olması bizi mutlu etmez. Biz elimizdeki argümanlarımızı iyi kullanmamız lazım ve şehirdeki toplam kaliteyi üst seviyeye çıkarmamız lazım” ifadelerini kullandı.
Toplantıda daha sonra katılımcılara projenin danışman firması Enviroplan S.A takım lideri Theofanis Lolos tarafından projenin içeriği, mevcut durumu ve bittiğinde yapılacak çalışmalar hakkında bilgi sunuldu. Sunumun ardından sorulan soruları yanıtlayan Başkan Külcü de tesisin gerektiğinde büyütülebileceğini, insan sağlığını önemseyerek hazırlanan çevre projesinde geri dönüşümü kar amacı gütmeden hayata geçirdiklerini, elektrik üretiminin de ileriki dönemde mümkün olacağını, birliğe üye olmayan belediyelere her zaman kapılarının açık olduğunu ayrıca proje tamamlandıktan sonra Karapürçek Çöplüğü nedeni ile yıllardır sıkıntı yaşayan Akkent Mahallesi’ne bir yatırımla teşekkür edeceklerini sözlerine ekledi.(Volkan SINAYUÇ)
 
Son Güncelleme: 28.10.2016 00:19