6 İLDE ÇORUMLU VALİLER GÖREVDE

Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Mardin Valisi Mustafa Yaman, Konya Valisi Yakup Canbolat, Iğdır Valisi Enver Ünlü, Bingöl Valisi Ali Mantı ve Kırşehir Valisi İbrahim Akın. Türkiye’nin 81 vilayetinden 6’sında Çorumlu valiler görev yapıyor. Çorumlu hemşehrilerinin gururu olan valilerimizi, kısaca da olsa okurlarımıza tanıtalım istedik.

Güncel 03.10.2018, 22:15
3952
6 İLDE ÇORUMLU VALİLER GÖREVDE

SAKARYA VALİSİ İRFAN BALKANLIOĞLU

Balkanlıoğlu, 1960 Çorum-Sungurlu doğumlu.

1983 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden iyi derece ile mezun oldu.

Bir yıl hakim adaylığı yaptıktan sonra, 1985 yılında naklen atandığı Kırklareli Kaymakam Adaylığından sonra İpsala ve Ulus Kaymakam Vekilliğinde bulundu.

Daha sonra sırasıyla Kütahya-Aslanapa (Kurucu İlk Kaymakam), Muş-Malazgirt, Erzincan-Refahiye, Balıkesir-Sındırgı, Edirne-Uzunköprü, İstanbul-Bağcılar ilçelerinde görev yaptı.

Balkanlıoğlu, kaymakamlık yaptığı dönemlerde yılın idarecisi seçildi ve kendisine 10 Ocak 2005 Türk İdareciler Gününde "Vali Galip Demirel Başarı Ödülü" verildi.

Yılın idarecisi seçilmesini sağlayan örnek çalışmaları konusunda Başbakanlığın çağrısı üzerine 27.06.2005 tarihinde Bakanlar Kurulu'nda brifing verdi.

1989-1990 yıllarında ABD'de incelemelerde bulunan ve lisan eğitimi alan İrfan Balkanlıoğlu;

18.12.2007-03.01.2011 tarihleri arasında Bingöl Valiliği,

04.01.2011-15.06.2014 tarihleri arasında Afyonkarahisar Valiliği,

17.06.2014-03.07.2017 tarihleri arasında Ordu Valiliği görevlerinde bulundu.

04.07.2017 tarihinde Sakarya Valiliği görevine başlayan Balkanlıoğlu evli ve iki çocuk babası.

*

MARDİN VALİSİ MUSTAFA YAMAN

1961 yılında Çorum İlinin Osmancık İlçesinde doğdu. İlkokul, orta ve lise öğrenimini Osmancık İlçesinde tamamladı.1985 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu ve avukatlık stajını bitirdi.

1986 yılında Kütahya İlinde Kaymakam Adayı olarak göreve başladı. Bilgi ve görgü artırmak amacı ile 1 sene Belçika'da kaldı. Kaymakam Adaylığı stajı döneminde Ürgüp Kaymakam Vekilliği görevinde bulundu. Kura ile Almus Kaymakamlığına başlayarak daha sonra Mazgirt, Bozova, Delice, Beypazarı ve Niksar İlçelerinde Kaymakamlık yaptı.

İçişleri Bakanlığı Merkez Teşkilatına Hukuk Müşaviri olarak atandı. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdür Yardımcılığı, Personel Genel Müdür Yardımcılığı, Personel Genel Müdürlüğü, Tunceli Valiliği, Giresun Valiliği, Kırklareli Valiliği ve Balıkesir Valiliği görevlerinde bulundu.

Mustafa Yaman 30 Mayıs 2016 kararnamesiyle Mardin Valiliği görevine atandı.

Avukat Gülseren Yaman’la evli olup 1 çocuk babası.

*

KONYA VALİSİ YAKUP CANBOLAT

1969 Alaca (Çorum) doğumlu olup, ilk ve orta eğitimini Alaca’da tamamladı. 1987 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünü kazandı. 1991 yılında mezun oldu.

1992 yılında Konya Valiliği Kaymakam Adayı olarak Mülki İdare Amirliği mesleğine başladı. 1995 yılında kura çekerek Durağan (Sinop) Kaymakamlığına atandı.

Sırasıyla Durağan (Sinop) (1995-1998), Yedisu (Bingöl) (1998-2000), Cumayeri (Düzce) (2000-2003), Kâhta (Adıyaman) Kaymakamlığı (2003-2005), Yozgat Vali Yardımcılığı (İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği) (2005-2007), Söğüt (Bilecik) Kaymakamlığı (2007-2009) görevlerinde bulundu. 2009-2014 yılları arasında İçişleri Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanlığı görevini yürüttü. Daha sonra Hakkâri Valiliği (2014-2016) görevinde bulundu.

Bakanlar Kurulunun 01.06.2016 tarihli kararıyla Konya Valiliği görevine atanan Vali Yakup Canbolat, evli ve iki çocuk babası.

*

IĞDIR VALİSİ ENVER ÜNLÜ

20 Şubat 1971 yılında Çorum ili Bayat İlçesinde doğdu. İlkokulu memleketinde, Liseyi Ankara Atatürk Öğretmen Lisesinde, Üniversiteyi Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünde okudu.

1992 yılında mezun olduktan sonra 1993 yılında İçişleri Bakanlığının açmış olduğu Kaymakamlık sınavını kazanan Enver Ünlü, 3 yıllık kaymakam adaylığı boyunca Tokat Reşadiye ve Çankırı Yapraklı'da Kaymakam Vekilliği yaptı. 8 ay boyunca İngiltere'de Mesleki ve Yabancı Dil Eğitimi amacıyla bulundu.

Adaylık sürecini başarıyla tamamlayan Ünlü, sırasıyla Samsun Asarcık, Malatya Pütürge, Hatay Yayladağı, Diyarbakır Ergani, Kayseri Develi, İstanbul Avcılar Kaymakamlığı ve son olarak Bursa Osmangazi Kaymakamlığı görevlerinde bulundu.

İçişleri Bakanlığı’nın 2017/10458 sayılı Valiler Kararnamesi ile Iğdır Valiliğine atanan Enver Ünlü, evli ve 3 çocuk babası.

*

BİNGÖL VALİSİ ALİ MANTI

02.01.1964 yılı Çorum-Alaca doğumlu olan Vali Ali Mantı, ilk, orta ve lise öğrenimini Alaca’da tamamlamış olup, 1987 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden mezun oldu.

1990 yılında Tokat Kaymakam adayı olarak Mülki İdare Amirliği mesleğine başladı. Sırasıyla Amasya Göynücek, Trabzon Şalpazarı, Kayseri Akkışla’da Kaymakam Vekilliği, Yozgat Yenifakılı-Şefaatli, Artvin Ardanuç ve Kastamonu Çatalzeytin, Balıkesir Bandırma'da Kaymakamlık, Sivas, Amasya, Kayseri illerinde Vali Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

Ankara Mamak Kaymakamı iken Bingöl’e Vali olarak atanan Ali Mantı, 30/06/2017 tarihinde Bingöl’deki görevine başladı. Evli ve 3 çocuk babası.

*

KIRŞEHİR VALİSİ İBRAHİM AKIN

1970 yılında Çorum ili, Osmancık ilçesi, İncesu köyünde doğdu. İlkokulu köyünde, ortaokul ve liseyi ise Çorum’da tamamladı. 1992 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinden mezun oldu.

09 Mayıs 1994 tarihinde Kastamonu Kaymakam Adayı olarak göreve başladı. 1995 yılı Haziran ayından itibaren (8) ay süreyle dil eğitimi ve inceleme araştırma yapmak üzere İngiltere’de bulundu. Kaymakam Adaylığı esnasında Denizli-Beyağaç ilçesi Kaymakam Vekili olarak görev yaptı. 1997 yılında 83. Dönem Kaymakamlık kursunu bitirerek Afyonkarahisar-Kızılören ilçesi Kaymakamlığına atandı. Daha sonra sırasıyla Diyarbakır-Kulp, Şanlıurfa-Akçakale ve Eskişehir-İnönü ilçesi Kaymakamı olarak görev yaptı. 25 Ocak 2006 tarihinde Mülkiye Müfettişliği, 01 Temmuz 2008 tarihinde Mülkiye Başmüfettişliği görevine başladı.

2009 yılı Eylül ayından 2013 yılı Ocak ayına kadar geçici görevli olarak Başbakanlık’ta görev yaptı. 2013 yılı Ağustos ayından itibaren (1) yıl süreyle yurt dışı inceleme ve araştırma görevi kapsamında ABD’de bulundu. 16.04.2015 tarihinden itibaren Mülkiye Teftiş Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görev yapmakta iken 14 Mayıs 2018 tarihli Bakanlar Kurulu Kararıyla Kırşehir Valiliği görevine atandı. Vali Akın, evli ve üç çocuk babası.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 22 Eylül 2020
İmsak 04:56
Güneş 06:21
Öğle 12:38
İkindi 16:03
Akşam 18:45
Yatsı 20:04

Gelişmelerden Haberdar Olun

@