500 kişiye 6 aylık istihdam

İŞKUR İl Müdürlüğü tarafından, Çorum il genelinde çalıştırılmak üzere “Toplum Yararına Program (TYP)” uygulanacak.

Güncel 04.01.2019, 21:30
3557
500 kişiye 6 aylık istihdam

3 Ocak 2018’de imzalanan protokollere istinaden toplamda 500 kişi 6 ay süreyle istihdam edilecek. Program, 01 Şubat’ta başlayıp 30 Temmuz 2019 tarihinde sonlandırılacak.
Kamusal çevre temizliği ve park düzenlemeleri ile ilgili faaliyetler ilgili istihdam edilecek olan katılımcılara program süresince asgari ücret ödeneceği ve finansmanının İŞKUR tarafından sağlanacağı belirtildi.
Çorum Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ali Şahan’ın verdiği bilgiye göre başvurular 07/01/2019-11/01/2019 tarihleri arasında alınacak ve yönetmeliğe göre katılımcılar geçerli başvurular içerisinden liste yöntemi ile belirlenecek.
Şahan, başvuru şartlar ve, kontenjan hakkında şu bilgileri verdi:
“Durumu başvuru şartlarına uyan ve program kapsamında çalışmak isteyen vatandaşlarımızın 11.01.2019 Cuma gününe kadar (Cuma dahil), İŞKUR İl Müdürlüğü’ne veya ilçe belediyeler bünyesinde faaliyet gösteren hizmet noktalarına şahsen gelerek ya da www.iskur.gov.tr internet adresinden 11/01/2019 Cuma günü (saat 24.00’e kadar) iş arayan girişi yaptıktan sonra “Online İşlemler  İstihdam Toplum Yararına ProgramlarTYP Başvuru” kısmından sistem (program) numarasını yazıp seçerek başvuru yapmaları gerekmektedir.    
Ayrıca, son bir yıl içerisinde TYP’den toplam 9 aydan az faydalanmış olanlar toplam 9 aya tamamlanacak şekilde bu programlardan faydalanabileceklerdir. 
Bir kişi aynı anda açılacak TYP’lerden yalnızca bir tanesine başvuru yapabilecektir. Başvuru başlangıç tarihi aynı olan TYP’lere Adrese Dayalı Nüfus Kayıt sistemine göre aynı adreste ikamet eden kişilerden şartları sağlayan herkes başvuru yapabilecek ancak bir kişi katılımcı olarak belirlenecektir. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine (ADNKS) göre aynı adreste oturanların, programa başvuru yapılan tarih dikkate alınarak ulaşılabilen en yakın döneme ait gelir getirici bir işte çalışma sonucu elde ettikleri toplam kazançlarının asgari ücret tespit komisyonu tarafından belirlenen net asgari ücretin üç katını aşması halinde söz konusu adreste oturan kişiler TYP’ye katılamaz. Yurtlar ve sığınma evleri, vb. toplu yaşam alanlarında ikamet edenler için bu şart aranmaz. 
Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olan kişiler TYP’ye katılamaz.
Katılımcı seçimi ile belirlenen listeler nihai liste olmayıp gerekli inceleme ve kontrol işlemleri sonrasında kesinleşecektir. İnceleme işlemleri tamamlanmadan programlar başlatılmayacaktır. 
PROGRAMLARA BAŞVURU ŞARTLARI
İŞKUR’a kayıtlı işsiz olmak, 18 yaşını tamamlayarak 19 yaşından gün almış olmak, açık öğretim hariç öğrenci olmamak, emekli ve malul aylığı almamak, iş göremezlik ödeneği alanlar TYP ye katılabilir. Son bir yıl içerisinde yüklenici kurumun çalışanı olmamak, son altı ay içerisinde İŞKUR’un diğer programlarından (Kurs ve İşbaşı Eğitim programından) faydalanmamış olmak, son bir yıl içerisinde Toplum Yararına Programlardan (TYP) dokuz aydan az faydalanmış olmak. 
5510 sayılı Kanunun 4. Maddesinde b fıkrasının 4. bendindeki tarımsal faaliyette bulunanlar ile aynı kanundaki Ek-5 tarım ve orman işlerinde hizmet akdiyle süreksiz olarak çalışanların sigortalılığı kapsamında olan kişilerin TYP’ye başvuru yapmalarında ve programa katılmalarında herhangi bir engel bulunmamaktadır. Kuruma kayıtlı olduğu hâlde TYP düzenlenen alanda ve konuda çalışma izni belgesi olmayan yabancılar ile iş akdi askıda olan mevsimlik işçiler TYP’ye katılamazlar.”
Ali Şahan’ın verdiği bilgiye göre Çorum Belediyesi’ne 50, Alaca Belediyesi’ne 35, Bayat Belediyesi’ne 25, Boğazkale Belediyesi’ne 20, Dodurga Belediyesi’ne 20, İskilip Belediyesi’ne 35, Kargı Belediyesi’ne 20, Ortaköy Belediye Başkanlığı’na 25, Osmancık Belediye Başkanlığı’na 35, Uğurludağ Belediye Başkanlığı’na 25, Laçin Kaymakamlığı’na 15, Mecitözü Kaymakamlığı’na 25, Oğuzlar Kaymakamlığı’na 15, Sungurlu Kaymakamlığı’na 15, Çorum Valiliği’ne 50, Çorum Orman İşletme Müdürlüğü’ne 72 ve Osmancık Orman İşletme Şefliği’ne 18 kişilik kontenjan ayrıldı. (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
14°
parçalı az bulutlu
banner133
Namaz Vakti 31 Mayıs 2020
İmsak 03:12
Güneş 05:05
Öğle 12:43
İkindi 16:41
Akşam 20:11
Yatsı 21:56
banner303
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@