12 Şubat 2014 Çarşamba 16:35
5 kişiye hayat verecekti
Evde yakınları ile yemek yediği sırada 19 gün önce aniden rahatsızlanarak bilincini kaybeden Hatice Şahin’in (24) beyin ölümü gerçekleşti. Ambulansla Hitit Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan ve uzun zamandır yoğun bakım ünitesinde tedavisi sürdürülen Hatice Şahin’in beyin ölümünün önceki gün gerçekleşmesi üzerine Hitit Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. İnanç Özel, genç kızın ailesi ile görüşerek organ nakli konusunda bilgi verdi. Organ nakli ile başka insanlara da hayat verilebileceğini aileye anlatan ve bu konuda ikna eden Özel daha sonra Organ, Doku Nakli ve Diyaliz Hizmetleri Başkanlığı ile temasa geçti. Yapılan görüşmelerin ardından dün saat 06.00 sıralarında yüksek ihtisas hastanesinden Gastroentoloji Cerrahi uzmanı Doç.Dr. Murat Ulaş başkanlığındaki 5 kişi ve beraberinde Ankara Hastanesi’nden bir göz doktoru araçla Çorum’a geldi. Ekibin gelerek hazırlıklarını yaptığı sırada durum nöbetçi Cumhuriyet Savcısına haber verildi. Hastaneye gelen Cumhuriyet Başsavcısı, organ nakli ekibi ve hastane yetkilileri arasında yapılan görüşmede Hatice Şahin’in neden rahatsızlandığının açık olmaması nedeniyle organlarının alınmasının uygun olmayacağı görüşüne varıldı.

Samsun Adli Tıp Kurumundan uzman çağırılarak durum değerlendirmesi yapılırken gelen uzman da genç kısın ani rahatsızlığı nedeniyle adli tıpa gönderilmesinin uygun olacağı görüşünde bulundu.

Basın mensuplarına bilgi veren ekip başkanı Doç.Dr. Murat Ulaş, Hatice Şahin’in ailesinin organ bağışında bulunması nedeniyle genç kızın pankreası, böbrekleri, korneası ve karaciğerini almak için geldiklerini ancak rahatsızlanma sebebinin şüpheli görünmesi üzerine yapılan görüşmede organların alınması işleminin durdurulduğunu açıkladı.Hitit Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr.İnanç Özel de yaptığı açıklamada genç kızın 19 gündür yoğun bakım ünitesinde tutulduğunu ancak yapılan tedaviye rağmen beyin ölümünün önceki gün gerçekleştiğini söyledi. Bunun üzerine aileye ulaştıklarını ve organ bağışı konusunda bilgi vererek kızlarının organlarını bağışlamalarını istediklerini söyleyen Dr. Özel, ailenin de başka bağışlara da örnek olması için organları bağışlamaya karar verdiklerini, kendilerinin de gerekli yerlere bilgi vererek ekip istediklerini ifade etti. Organ nakli için ekibin geldiğini ancak, genç kızın ani rahatsızlanması ve durumunun neden olduğunun bilinmemesi ve ileride adli bir sürece neden olmamak adına bağışın durdurulduğunu ifade etti. Dr. İnanç Özel, “önceki gün 19 gündür yoğun bakım ünitesinde tedavisi devam etmekte olan hastamızın beyin ölümü gerçekleşti. Organ nakli konusunda aileyle görüştük ve onlar da diğer bağışlara örnek olması açısından bu teklifimizi kabul etti. Operasyon için ekip çağırdık ancak Cumhuriyet Savcısı ile yapılan görüşmede durumun adli vaka olması ileride adli bir sürece neden olunmaması açısından bağışı durdurma kararı aldık. Beyin ölümü gerçekleşti ancak henüz cihazların fişi çekilmedi. Kalp ve solunum cihazların yardımı ile devam ediyor. Beynin ölmesi nedeniyle organların durması birkaç gün sürecektir. Daha sonra ölüm sebebinin belirlenmesi için Ankara Adli Tıp Kurumu’na gönderilecek” dedi. Yapılan açıklamaların ardından organ nakli için gelen ekip Ankara’ya döndü.

Genç kızın Hitit Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Bilgisayar Programcılığı Bölümü öğrencisi olduğu, 8 ay önce nişanlandığı ve Temmuz ayında düğün için hazırlık yaptığı öğrenildi.
Son Güncelleme: 12.02.2014 22:09