5 ilçenin talepleri Kültür Bakanlığı’nda

Bağcı, turizm yörelerine destek kapsamında ilçelerin projelerinin desteklenmesini, özellikle İskilip ve Osmancık Kalelerinin 2015 yılı yatırım programına alınmasını, Hattuşa ve Şapinuva Ören Yerleri ve Açık Hava Müzelerine daha fazla destek verilmesini istedi.

5 ilçenin talepleri Kültür Bakanlığı’nda

Bağcı, turizm yörelerine destek kapsamında ilçelerin projelerinin desteklenmesini, özellikle İskilip ve Osmancık Kalelerinin 2015 yılı yatırım programına alınmasını, Hattuşa ve Şapinuva Ören Yerleri ve Açık Hava Müzelerine daha fazla destek verilmesini istedi.

17 Temmuz 2014 Perşembe 21:19
5 ilçenin talepleri Kültür Bakanlığı’nda
Ak Parti Çorum Milletvekili ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Dr. Cahit Bağcı, Ortaköy, Boğazkale, Osmancık, İskilip ve Dodurga Belediye Başkanları ile partisinin ilçe başkanlarını Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı ile buluşturdu.

Bayat Belediye Başkanı Ekrem Ünlü’nün umre ziyaretinde olması sebebiyle katılamadığı toplantıya Osmancık Belediye Başkanı Hamza Karataş, İskilip Belediye Başkanı Recep Çatma, Ortaköy Belediye Başkanı Taner İsbir, Boğazkale Belediye Başkanı Osman Tangazoğlu ve Dodurga Belediye Başkanı Mustafa Aydın ile ilçelerin teşkilat başkanları katıldı.

Toplantıda Belediye Başkanları tek tek Kültür Bakanlığına sunulan projeleri hakkında Bakan Yardımcısı Arıcı’ya bilgi verdiler. Bu çerçevede Osmancık Kale Restorasyonu Projesi, İskilip Kale Restorasyonu ve Sokak Sağlıklaştırma ve Arasta Restorasyonu 2. Etap Projesi, Ortaköy Park Bahçe Düzenlemesi, Sokak Sağlıklaştırma, Şapinuva Ören Yeri ve Müze Yapımı Projeleri ve Dodurga Sokak Sağlıklaştırma Projeleri görüşüldü.

İncesu Kanyonu’nun doğa turizminde hak ettiği yere gelmesi için destek verilmesi gerektiğini söyleyen Ortaköy Belediye Başkanı İsbir, “Bu dönem Ortaköy ilçemizde hükümetimiz ve bakanlarımızın destekleri ile fark yaratacağız ve tarih, kültür ve medeniyet Başkenti Çorum’da Ortaköy olarak turizmde iddialı noktaya gelmek istiyoruz” diyerek, Bakan Yardımcısı Arıcı’dan Bakanlığa sunulan çok sayıda proje için ödenek talep etti.

Boğazkale Belediye Başkanı Tangazoğlu ise, Hattuşa Ören Yeri ve Açık Hava Müzesi’nin bakımının Belediye tarafından yapıldığını ve bu nedenle müze gelirlerinden payın artırılmasını talep etti. Daha sonra sit alanı sorunu Bakan Yardımcısı Arıcı’ya aktarıldı. Ayrıca Budaközü ve Gökyokuş Deresi’nin yürüyüş yolları projesinin desteklenmesi ile turizm yöresinin güzelleşeceğini söyledi.

Dodurga Belediye Başkanı Aydın ise Ağustos ayında düzenlenecek olan Güreş ve Şenlikler için destekle birlikte, yeni sunulan Sokak Sağlıklaştırma Projesi hakkında bilgi verdi ve Turizm Yöreleri Destekleri kapsamında destek istedi.

İskilip Belediye Başkanı Çatma; 5 yıldır İskilip’te yürütülen restorasyon çalışmaları kapsamında bir Etnografya Müzesi ve yedi konağın turizme kazandırıldığını, Arasta Sokak Sağlıklaştırma projelerinin sürdürülebilmesi için projenin 2. etabına destek verilmesini istediklerini söyledi. Ayrıca İskilip Kalesi’nin Rölöve Çizimleri, Restitüsyon ve Restorasyon Projelerinin onaylandığını ve İskilip Kale Surları Restorasyonu ve Işıklandırma Uygulaması işinin 2015 yılı yatırım programına alınması için teklif edildiğini söyledi.

Bağcı toplantıda yaptığı değerlendirmede, turizm yörelerine destek kapsamında ilçelerin projelerinin desteklenmesini, özellikle İskilip ve Osmancık Kalelerinin 2015 yılı yatırım programına alınmasını, Hattuşa ve Şapinuva Ören Yerleri ve Açık Hava Müzelerine daha fazla destek verilmesini istedi.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı görüşmede tek tek not alarak projelerin incelenerek destek sunulacağını söyledi.
(ÇORUM HABER)
Son Güncelleme: 17.07.2014 22:20