4 ayda 4.061 araca trafik cezası kesildi

Çorum’da 2019 yılı içerisinde 13 aracı drift atma suçundan dolayı 5 bin 10 TL ceza kesildi.

Güncel 26.04.2019, 22:30
310
4 ayda 4.061 araca trafik cezası kesildi

Çorum İl Emniyet Müdürlüğü,2019 yılı içerisinde Drone, KGYS (Kent Güvenliği Yönetim Sistemi) ve Emniyet Müdürlüğü Trafik ekiplerince özellikle saygısız olarak araç kullandığı (dirft atan, abartılı eksozlu) tespiti yapılan ve diğer kural ihlallerinden dolayı 4 bin 61 aracı cezai işlem yapıldığını açıkladı.

Çorum İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Müdürlüğü tarafından 59 noktada, 180 adet kamera ile trafik denetimlerine devam edildiği bildirildi. Denetimler kapsamında 2019 yılı içerisinde Drone, KGYS (Kent Güvenliği Yönetim Sistemi) ve Emniyet Müdürlüğü Trafik ekiplerince özellikle saygısız olarak araç kullandığı (dirft atan, abartılı eksozlu) tespiti yapılan 13 aracı 5 bin 10 TL ceza kesildiği de açıklandı.

Çorum Valiliği aracılığıyla İl Emniyet Müdürlüğü tarafından denetimlerle ilgili yapılan yazılı açıklamada vatandaşlara bazı uyarılarda bulunularak şu görüşlere yer verildi. “Çorum ili geneli trafik kazalarının önlenmesi, trafik kurallarına uyma düzeylerinin en üst seviyeye çıkarılması, kaza sonucu meydana gelen yaralanmaların azaltılması ve denetim faaliyetleri yoluyla sürücüler üzerindeki algılanan yakalanma riski duygusunun artırılması amacıyla 2019 yılı sonuna kadar KGYS (Kent Güvenliği Yönetim Sistemi) ile trafik kural ihlallerine yönelik Emniyet Kemeri, Kırmızı Işık İhlali, Cep Telefonu Kural İhlali, Kask Kullanımı ihlali, Çift Sıra Park ihlali, Yaya Kaldırımı Park ihlali, Drift Yapan Araçlar ile Kuyumcular Çarşısı, Zafer Çarşısı ve Kubbeli Camii Etrafı Trafiğe Kapalı alanlara yönelik Motosiklet denetimi yapılarak tespiti yapılan ihlallere 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununda ilgili hükümleri doğrultasında yasal işlem yapılacağı bildirilmiştir.

İlimiz genelinde 59 nokta, 180 adet kamera ile kentimizin geneli gerek Asayiş yönünden gerekse Trafik yönünden takip edilerek ekiplerimizin olay mahalline daha hızlı sevk ve idaresi yapılmaktadır. 2019 yılı içerisinde Drone, KGYS (Kent Güvenliği Yönetim Sistemi) ve Emniyet Müdürlüğü Trafik ekiplerince özellikle saygısız olarak araç kullandığı (dirft atan, abartılı eksozlu) tespiti yapılan ve diğer kural ihlallerinden 4061 cezai işlem yapılmıştır. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununda 18/10/2018 tarihinde yapılan değişiklikle “Herhangi bir zorunluluk olmaksızın, karayollarında dönüş kuralları dışında bilerek ve isteyerek aracın el freninin çekilmesi suretiyle veya başka yöntemlerle aracın ani olarak yönünün değiştirilmesi veya kendi etrafında döndüren araç sürücülerine uygulanan 108 TL trafik idari para cezası 5 bin 10 TL’ye yükseltilmiş ve 2019 yılı içerisinde 13 sürücüye işlem yapılmıştır.

Karakeçili Mahallesi Fuar alanında karayollarında dönüş kuralları dışında bilerek ve isteyerek aracını döndürdüğü tespit edilen araç sürücülerine de 5 bin 10 TL idari para cezası uygulanmakta olup, ilgili araç 60 gün süre ile trafikten men edilerek, araç sürücüsünün Sürücü Belgesi geçici olarak 60 gün süre ile geri alınmaktadır. Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin koruması, üzücü hadiseler ile karşılaşmaması amacıyla ilimiz genelinde KGYS (Kent Güvenliği Yönetim Sistemi) üzerinden (Kırmızı Işık İhlali, Kask Kullanımı İhlali, Seyir Halinde Cep Telefonu Kullanımı, Emniyet Kemeri Kullanımı gibi) konular üzerine yoğunlaştırılarak trafik denetimleri devam edecektir.”

(Volkan SINAYUÇ)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 17 Ocak 2021
İmsak 06:25
Güneş 07:54
Öğle 12:55
İkindi 15:23
Akşam 17:45
Yatsı 19:09

Gelişmelerden Haberdar Olun

@