21 Şubat 2014 Cuma 00:34
35 yıllık soruna neşter
Bugüne kadar bir türlü çözülemeyen sorun, 5 başkan eskitti. Kooperatif ortaklarının çoğu da aradan geçen süre içerisinde yaşamını yitirdi. 35 yıllık soruna Belediye Başkanı Muzaffer Külcü neşter vurdu.

Çorum’un önemli noktalarından biri olan Taş Ocağı altındaki bir kooperatife ait 276 dönümlük alanda 30 yıldır mülk sahipleri imar bekliyordu.

450 ortaklı Kandilli Arsa ve Yapı Kooperatifi, yaklaşık 35 yıl önce kuruldu.

Aralarında Çorum’un tanınmış simalarının da bulunduğu 450 hissedar tarafından oluşturulan kooperatif, aradan geçen süre zarfında söz konusu yerin imara açılamaması üzerine ‘fesih’ oldu.

Ancak, hissedarlar, işin peşini yinede bırakmadı.

İMARDA İŞARETLİ
İmar planında ‘Taş Ocağı ve Belediye Hizmet Alanı’ olarak işaretli bölgede 35 yıllık soruna artık bir neşter vurulmasını isteyen mülk sahipleri, söz konusu yerin istimlâk edilerek yâda kendilerine başka bir yer gösterilerek sorunun çözüme kavuşturulabileceğini ifade ediyor.

Ayrıca, söz konusu yerde, 7 dönümlük bir arazi, Rehabilitasyon Merkezi yapılmak üzere Sakatlar Derneği’ne bağışlanmış.

SAHİPLERİNİN ÇOĞU ÖLDÜ
Oldukça trajikomik bir hikâyesi bulunan Kandilli Arsa ve Yapı Kooperatifi’nin ilk kurulduğu yıl hissedarı olan ortaklarının birçoğu bugün hayatta değil…

Yaklaşık 35 yıldır sürüncemede kalan mülkler, artık yeni kuşak temsilcilere geçmiş durumda.

Sahiplerinin neredeyse dörtte üçünün öldüğü kooperatifin bugünkü hissedarları arasında Keçi Kemal olarak bilinen eski Çorum Belediye Başkanı Kemal Demirer’in eşi Necla Demirer, Devlet eski Bakanı Ahmet Samsunlu, TSE eski Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Malatyalı ve Doktor Atilla Bozdoğan gibi yüzlerce tanıdık isim bulunuyor.

TAM 5 BAŞKAN ESKİTTİ
Çorum Belediyesi eski Başkanı Necdet Diken döneminden itibaren günümüze kadar gelen sorun, sırasıyla Dr. Turhan Kılıçcıoğlu, Prof. Dr. Arif Ersoy, Ömer Abuhanoğlu ve Turan Atlamaz dönemlerini de geride bıraktı.

35 yıldır mağdur olduklarını düşünen mülk sahipleri, “Bu konunun hiçbir başkana seçim malzemesi yapılıp şantaj aracı olarak götürülmediğine” dikkat çekiyor.

Sadece, yasal bir hakkın hukuk kuralları içerisinde yerine getirilmesini beklediklerini vurgulayan mülk sahipleri, “Belediyenin sorunu çözmesini istiyoruz” diyor.

ÇÖZÜM KÜLCÜ’YE NASİP OLDU
Bu arada, 35 yıllık soruna ilişkin geçtiğimiz aylarda Çorum Belediye Meclisinde önemli bir karar alındı.

Meclis, söz konusu alanda istimlak yapılmasına karar verdi. Yaşanan bu gelişme, kooperatif üyelerinde büyük sevinç yarattı. Belediye Başkanı Muzaffer Külcü’ye teşekkür eden kooperatif üyeleri “35 yıllık soruna el atan Başkan Külcü’ye tüm kooperatif üyeleri adına teşekkür ediyoruz” dediler.
(ÇORUM HABER)

Son Güncelleme: 21.02.2014 00:36