300 kişiye 6 aylık geçici iş

Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürlüğü tarafından, Orman İşletme İl Müdürlüğü ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü bünyesinde çalıştırılmak üzere “Toplum Yararına Program” (TYP) uygulanacak. 8 Mart’ta imzalanan protokole göre ilgili kurumlarda toplam 300 kişi 6 ay süreyle istihdam edilecek. Program 8 Nisan’da başlayıp 4 Ekim’de sona edecek.

Güncel 10.03.2019, 20:32
726
300 kişiye 6 aylık geçici iş

çevre temizliği ile ilgili faaliyetlerin yürütüleceği program kapsamında katılımcılara asgari ücret ödenirken, finansmanın ise İŞKUR tarafından sağlanacağı bildirildi. Başvuruların 11-15 Mart tarihleri aralığında alınacağını ve yönetmeliğe göre katılımcıların geçerli başvurular içerisinden Noter kur’ası yöntemi ile belirleneceğini belirten İŞKUR İl Müdürü Ali Şahan, şu bilgiyi verdi: “Durumu başvuru şartlarına uyan ve program kapsamında çalışmak isteyen vatandaşlarımızın 15/03/2019 - Cuma gününe kadar (Cuma dahil), İŞKUR İl Müdürlüğü’ne veya ilçe belediyeler bünyesinde faaliyet gösteren Hizmet Noktalarına şahsen gelerek ya da www.iskur.gov.tr internet adresinden 15/03/2019 Cuma günü (saat 24.00’a kadar) iş arayan girişi yaptıktan sonra “Online İşlemler ? İstihdam ?Toplum Yararına Programlar?TYP Başvuru” kısmından sistem (program) numarasını yazıp seçerek başvuru yapmaları gerekmektedir.

Ayrıca, son bir yıl içerisinde TYP’den toplam 9 aydan az faydalanmış olanlar toplam 9 aya tamamlanacak şekilde bu programlardan faydalanabileceklerdir. Bir kişi aynı anda açılacak TYP’lerden yalnızca bir tanesine başvuru yapabilecektir. Başvuru başlangıç tarihi aynı olan TYP’lere Adrese Dayalı Nüfus Kayıt sistemine göre aynı adreste ikamet eden kişilerden şartları sağlayan herkes başvuru yapabilecek ancak bir kişi katılımcı olarak belirlenecektir. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine (ADNKS) göre aynı adreste oturanların, programa başvuru yapılan tarih dikkate alınarak ulaşılabilen en yakın döneme ait gelir getirici bir işte çalışma sonucu elde ettikleri toplam kazançlarının asgari ücret tespit komisyonu tarafından belirlenen net asgari ücretin üç katını aşması halinde söz konusu adreste oturan kişiler TYP’ye katılamaz. Yurtlar ve sığınma evleri, vb. toplu yaşam alanlarında ikamet edenler için bu şart aranmaz.

Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olan kişiler TYP’ye katılamaz. Katılımcı seçimi ile belirlenen listeler nihai liste olmayıp gerekli inceleme ve kontrol işlemleri sonrasında kesinleşecektir. İnceleme işlemleri tamamlanmadan programlar başlatılmayacaktır.”

(Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
parçalı az bulutlu
banner303
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@