25 yıldır çöpünü ayrıştırıyor

Bundan 25 yıl önce bir proje yarışmasına hazırlanmak için yaptığı araştırma ile hayatı değişen Selahattin Aydemir, o günden beridir evindeki çöpleri ayrıştırmaya başlamış.

Güncel 13.09.2020, 18:28
451
25 yıldır çöpünü ayrıştırıyor

Kağıt, cam, plastik, atık pil ve kullanılmış yağları biriktiren Aydemir biriktirdiği çöpleri de Kadeş Meydanında bulunan ayrıştırılmış çöp konteynerine atıyor.

Yıllar önce bir kuruluşun başlattığı turizm, temizlik, teknoloji ve trafik konularından oluşan proje yarışmasına karar verdiğini bununla birlikte araştırma yapmak için bir çöp depolama ofisine gittiğini anlatan Selahattin Aydemir, toplanan çöpün bir hazine olduğunu orada öğrendiğini kaydetti. Herkesin çöpünü ayrıştırarak bırakması halinde geri dönüşümün daha kolay olacağını hatta belediyelerin bu ayrıştırılmış ürünleri satarak para kazanıp temizlik işini kazanç haline getirebileceğini belirten Aydemir fakat çöp karışık olarak geldiği için silolara aktarıldığını ve burada daha az yer kaplaması açısından preslenerek depolama alanlarına bırakıldığını söyledi. Evlerden toplanan çöplerde ayrıştırılacak birçok malzeme bulunduğunu dile getiren Aydemir, bu çöplerin evlerde ayrıştırılarak dışarı çıkarılması halinde geri dönüşümün mümkün hale geleceğini belirten Aydemir, ayrıştırılmış çöp konteynerlerinin sayısının artırılarak mahallelere konulması gerektiğini, çöplerin ayrıştırılarak biriktirilmesinin kolaylaşması için binalara ayrıştırma tankları konup haftanın belirli bir günü o çöplerin toplanmasının sağlanabileceğini söyledi. (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 23 Eylül 2020
İmsak 04:57
Güneş 06:22
Öğle 12:38
İkindi 16:02
Akşam 18:43
Yatsı 20:02

Gelişmelerden Haberdar Olun

@