“23 Nisan sadece törensel kutlamalarla geçiştirilmemeli”

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Çorum Şube Başkanı Mustafa Gül, 23 Nisan’ın sadece törensel kutlamalarla geçiştirilmemesi gerektiğini belirterek, çocukların yaşadığı ağır sorunlara kalıcı çözümlerin üretilmesi gerektiğini söyledi.

Güncel 22.04.2018, 20:13
410
“23 Nisan sadece törensel kutlamalarla geçiştirilmemeli”

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 98. yılını kutladıklarını kaydeden Gül, “Emperyalizme karşı ağır bedeller ödenerek kazanılan bağımsızlığın ardından kurulan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı gün olan 23 Nisan, Mustafa Kemal Atatürk tarafından geleceğin teminatı olarak görülen çocuklara armağan edilmiştir. Bu önemli günü çocuklara armağan eden başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere TBMM’nin açılışında ve kurtuluş mücadelesinde emeği geçenleri saygı ve sevgi ile anıyoruz. Dünya’da ilk kez bizim ülkemizde çocuklarımıza bayram olarak armağan edilmesi bizim için ayrı bir gurur kaynağıdır. Ancak bugünün çocuklarımıza armağan edilmiş olmasına rağmen, Türkiye’nin içinde bulunduğu koşullarda çocuklar için kutlanacak bir “bayram” ortamından bahsetmek mümkün değildir” dedi.

Türkiye’nin yıllardır dünyanın tek çocuk bayramını kutlamakla övünürken, çocukların yaşadığı ağır sorunların, evde, okulda ve sokakta karşı karşıya kaldığı tehdit ve tehlikelerin her geçen gün arttığını ifade eden Gül, açıklamasına şu şekilde devam etti:

“Siyasi iktidar çocuklarımıza, nüfusun büyük bölümünün yoksulluk, işsizlik, hayat pahalılığı ve geleceksizlik kıskacına alındığı, eğitimde dinselleştirme ve ticarileştirme uygulamalarının arttığı, kamusal, bilimsel, demokratik, laik eğitim hakkının yok sayıldığı, çocuk işçiliğinin ve çocuklara yönelik istismar vakalarının sürekli arttığı bir ülke vaat etmektedir.

Bugünkü Türkiye tablosunun çocuklarımıza vaat ettiği geleceğin ne kadar tehlikeli ve karanlık olduğunu son dönemde çocuklarımıza yönelik olarak işlenen suçlara ve bu suçlar karşısında siyasi iktidarın ve arkasındaki güçlerin utanç verici tutumlarına bakarak görmek mümkündür. Siyasi iktidar, çocuklarımızı eğitim biliminin evrensel ilkeleri üzerinden değil, dini kural ve referanslara göre yetiştirildiği; düşünen, eleştiren, sorgulayan değil; düşünmeden, sorgulamadan tamamen “itaat” kültürü ile yetişen bir nesil ve gelecek vaat etmektedir.

Türkiye’de çocuklarımızın karşı karşıya kaldığı vahim tablonun değişmesi, bütün yetkilerin tek bir kişide toplandığı otoriter bir ülkede değil, kutuplaşmanın olmadığı, inanç, kimlik ve mezhep ayrımcılığına dayanmayan, gerçekten laik ve demokratik bir ülke mücadelesinin güçlenmesiyle mümkündür.

Başta çocuklarımız olmak üzere, herkes için eşitliğin, özgürlüğün, barışın ve kardeşliğin hâkim olduğu, tüm çocukların eğitim ve sağlık hakkından eşit koşullarda yararlandığı, çocukların hiçbir tehlike ve tehdide maruz kalmadan, gelecek kaygısı duymadan sağlıklı ve güvenli bir ortamda çocukluğunu yaşayabildiği bir Türkiye hepimizin ortak özlemidir.

Eğitim Sen olarak, çocukların karşı karşıya olduğu tüm tehditler ve yaşanan bütün olumsuzluklara rağmen, çocuklarımızın ve öğrencilerimizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyoruz.” (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
-3°
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 18 Ocak 2021
İmsak 06:24
Güneş 07:53
Öğle 12:56
İkindi 15:25
Akşam 17:48
Yatsı 19:11

Gelişmelerden Haberdar Olun

@