“23 Nisan ruhu herkes için bağlayıcıdır”

MHP İl Başkanı Mehmet Akif Aras, Türk Milletinin tam 97 yıl önce egemenliği alenen eline aldığını, kaderi üzerinde tek söz ve yetkiye sahip olduğunu gösterdiğini belirti. 23 Nisan 1920 tarihinin Türk tarihinin nirengi noktası, olağanüstü dönemi olduğunu anlatan Aras, dün milli mücadelenin ana karargahı olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin bu günde aynı durumda olduğunu anlattı.

Güncel 23.04.2018, 23:44
396
“23 Nisan ruhu herkes için bağlayıcıdır”

16 Nisan’dan sonra TBMM’nin daha da güçlendiğini, değişen hükümet etme sistemiyle birlikte 23 Nisan 1920 ruhunun perçinlendiğini belirten Mehmet Akif Aras, “Bu bir milattır, herkes için bağlayıcıdır, hukuk ve demokrasi açısından da mühürdür. Kuvvetler ayrımı netleşmiş, Meclisimizin fonksiyonel ve tarihsel tesir alanı kuvvet kazanmıştır.

23 Nisan 1920’nin ilke ve hatıraları bizimledir. 23 Nisan 1920’nin hedefleri, gıpta edilecek birlik ve beraberlik şuuru dayanağımızdır.

15 Temmuz hain FETÖ darbe teşebbüsünde TBMM bombalanmıştı ve bu tarihte ilk kez yaşanmıştı.

Kurşunlar millet varlığına, demokrasiye, tarihsel haklarımıza isabet etmişti.

Yine de bu Gazi Meclis korkmadı, taviz vermedi, pusmadı; buradan yükselen milli birlik ve dayanışma ruhu teröristlerin, onları kumanda eden efendilerinin oyunlarını bozdu, saldırılarını bozguna uğrattı.

İlk Meclis’in muhterem mebusları ne yaptıysa, bu kutlu çatı altında 15 Temmuz gecesi aynısı yapılmış ve bir destan yazılmıştır.

98 yıl evvel beka mücadelemizi veren Gazi Meclis, yine aynı ruh ve iradeyle varlığını korumaktadır.

Milli egemenlik ilkesi, kaynağını İlk Meclis’in olağanüstü nitelikteki bağımsız karakterinden almıştı.

Bu karakter, her zaman TBMM’nin namusu, müdafaa edeceği parlak ülküsü olacaktır.

Bir olalım, Türkiye gerçeğinde birleşip milli bekamızı sonuna kadar koruyalım. Başta Türkiye Cumhuriyeti’nin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, İlk Meclis’in bütün üyelerine, kurucu kahramanlara ve şehitlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyor, aziz hatıralarını tazimle yâd ediyorum.

Gazi Meclisimizin Kuruluşunun 98’nci yıldönümünün hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.

Bütün çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı yürekten tebrik ediyorum” şeklinde ifade de bulundu. (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
açık
banner303
Namaz Vakti 30 Kasım 2020
İmsak 06:06
Güneş 07:36
Öğle 12:34
İkindi 15:00
Akşam 17:21
Yatsı 18:46

Gelişmelerden Haberdar Olun

@