“2014’te hizmet çıtası daha yükseğe çıkacak”

İl Genel Meclisi, 2014 yılı toplantılarının başlaması nedeniyle Vali Sabri Başköy’ü makamında ziyaret etti. Ziyaret sırasında 2013 yılı çalışmalarının değerlendirmesi yapılarak, karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.

Güncel 06.01.2014, 23:27 06.01.2014, 23:27
426
“2014’te hizmet çıtası daha yükseğe çıkacak”
Vali Sabri Başköy, İl Özel İdaresi’nin performansının 2013 yılında yüzde 100’ün üzerine çıkıldığını belirterek, “Önümüzdeki sene 2013’ün değerlendirmesini yaptığımızda Özel İdare’nin yüzde 100’den daha fazla performans gerçekleştirdiğini konuşacağımızı ümit ediyorum” dedi.
İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Eker ve meclis üyeleri dün Vali Sabri Başköy’ü makamında ziyaret etti. “Bütün kamu kuruluşları olarak Çorum halkının güvenliği ve huzuru için elimizden ne geliyorsa onu yapacağız” diyen Başköy, genel yaklaşımının konular olgunlaştıktan sonra kamuoyuyla paylaşmak olduğunu ifade etti.
Başköy, İl Genel Meclisi ile uyum içinde çalışıldığını belirterek, 2009 yılından beri fedakar bir şekilde hizmet veren tüm meclis üyelerine teşekkür etti. 30 Mart’ta İl Genel Meclisi’nin 5 yıllık döneminin tamamlanacağını bildiren Vali Başköy, bugüne kadar 258 milyon liralık yatırım gerçekleştiğini, yatırımların 30 Mart’a kadar kesintisiz devam edeceğini, yüzde 100 gerçekleşme oranının yakalandığını hatta ilave ödenekler temin edilerek ilave yatırımlar yapıldığını kaydetti.
Vali Başköy, “Kazanan Çorum oldu. 30 Mart seçimlerinden sonra oluşacak yeni meclis döneminde de kazanan yine Çorum olacak” dedi.
İl Özel İdaresi bünyesinde yürütülen bütün programlarda 2013 yılı sonu itibariyle yüzde 100 gerçekleşme oranının yakalandığına dikkat çeken Vali Sabri Başköy, şunları dile getirdi:
“Çorum’da göreve başladığım günden bu güne kadar halkımızın hizmetine sunulan birçok projeyi birlikte gerçekleştirdik. Yine önümüzdeki dönemde birçok projenin hayata geçirilmesini sağlamak üzere Meclisimize teklif edilen 2014 mali yılı bütçesi de Kasım ayında İl Genel meclisimizce onaylanmış ve önümüzdeki dönemin yol haritası da belirlenmiştir.
İl Özel İdaresi denildiğinde akla gelen ilk şey köylere yapılan yollar, içme suları, kanalizasyonlar, tarımsal amaçlı sulama tesisleri gibi altyapı yatırımlarını gerçekleştiren kurum akla gelmektedir.
Hâlbuki İl Özel idareleri bu altyapıların dışında gerek kendi bütçesinin %20 sini İlköğretime ayırmak suretiyle ve gerekse Bakanlıkların bütçelerini kullanmak suretiyle; okul binaları, spor salonları, yurt binaları, spor sahaları, Halk Eğitim Merkezleri, okul binaların bakım ve onarımı ve çevre düzenlemeleri, emniyet binaları,
hastane binaları gibi yatırımları da gerçekleştirmek suretiyle halkımıza hizmet veren tüm kurumlara destek vermektedir.
Tüm bu hizmetlerin yanında 7000 yıllık tarihe sahip bu topraklarda yaşamış birçok medeniyetten miras kalmış tarihi, kültürel ve turizm değerlerimizin korunması ve yaşatılması için gerek Özel İdare bütçesinden ve gerekse hazırlanan projelerle, yapılan girişimlerle dış kaynaklardan elde edilen bütçelerle turizm altyapıları gerçekleştirilmiştir. Ortaköy ilçesinden Şapinuva ören yerine geçişi sağlayan bağlantı yolu ile İncesu Kanyonuna geçişi sağlayan Ortaköy-İncesu yolu ve buralarda yapılan çevre düzenlemeleri son çalışma örnekleridir. Böylece Hattuşa ve Alacahöyük ‘e ilave olarak Şapinuva ören yeri ve İncesu kanyonun da son eksiklikler tamamlanarak ziyarete açılma aşamasına gelinmiştir.
Bu şekilde bir taraftan tarihi, kültürel ve turizm değerlerimizin korunması ve yaşatılması için turizm altyapı yatırımları gerçekleştirilirken diğer taraftan da bu değerlerin tanıtımı için yurtiçi ve yurtdışı fuarlarda ve tanıtım günlerine katılım sağlamak suretiyle tanıtım çalışmalarına da devam edilmiştir. Tabii bu hizmetlerin önemli bir bölümü İl Genel Meclisimizin aldığı kararlar doğrultusunda gerçekleştirilmiştir.
2009 yılı Mart ayında göreve başlayan şu anki meclisimizin beş yıla yakın hizmet süresi içerisinde gerçekleştirilen yatırım tutarı 258 milyona liraya ulaşmıştır.
Yapılan bu yatırımlar sonrasında köylerimizde yaşayan nüfusumuzun; % 98,7 şebekeli içme suyundan, % 77,0 kanalizasyondan, % 86,7 asfalt yoldan, % 52,3 kilitli beton parkeden yararlanma imkânına kavuşmuştur. Gerek kırsalda ve gerekse kent merkezlerinde yapılan tüm bu yatırımlar ile ilimizin altyapı eksikliklerinin önemli bir bölümü giderilmiştir.
İlimizin sahip olduğu tarihi ve kültürel değerleri, su havzaları ve toprağının bereketi, insanının yaratıcılık ve işbirliği kültürü ve diğer değerleri ile birlikte değerlendirildiğinde ilimiz hızla kalkınmak için tüm dinamiklere sahiptir. İşte yaptığımız şey bu yatırımlarla yerel dinamikleri harekete geçirmektir. Bunu başardığımızda sadece ilimizin değil bölgemizin ve ülkemizin kalkınmasına da çok ciddi katkı vereceğimiz muhakkaktır.”
Ziyaretin ardından Valilik binası önünde hatıra fotoğrafı çektirildi. (Taner ŞİMŞEK)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
19°
açık
banner303
Namaz Vakti 12 Ağustos 2020
İmsak 04:02
Güneş 05:40
Öğle 12:50
İkindi 16:41
Akşam 19:51
Yatsı 21:22

Gelişmelerden Haberdar Olun

@