150 kg. atık pil topladılar

Dr. Sadık Ahmet Ortaokulu’nda Müdür Yardımcısı Ahmet Çiçek tarafından organize edilen pil toplama kampanyası hayata geçirildi. Kampanya kapsamında toplanan 150 kg .atık pil, yetkililere teslim edilirken, en ok pil toplayan 5-A sınıfı da ödüllendirildi.

Güncel 12.05.2018, 01:25
719
150 kg. atık pil topladılar

Müdürü Yardımcısı Ahmet Çiçek, atık pillerin diğer atıklarla karıştırılmaması ve ayrı olarak toplanıp çevreye zararının engellenmesi gerektiğini hatırlatarak, “Diğer atıklarla birlikte doğaya bırakıldığında atık pillerin biz insanlara kadar ulaşan zararları vardır.” dedi.

Pillerin birçok metal iyonu içerdiklerini vurgulayan Ahmet Çiçek; cıva, kadmiyum, kurşun, çinko, mangan, lityum, demir, nikel, kobalt gibi insan vücudunda toksik etkileri bulunan bu metallerin, pillerin çevreye bilinçsizce atılmasıyla insana ve doğaya zarar verdiğine dikkat çekti.

Pillerdeki bu zararlı madde ve metallerin, doğaya bırakıldıklarında uzun süre yok olmadan kaldıklarını kaydeden Çiçek, “Gelişigüzel bir şekilde doğaya atılan piller sadece doğayı değil insanları da tehlike altına sokmaktadır. Zararlı maddeler nörolojik bazı hastalıklara yol açabilir, sinir sistemine zarar verebilir, kanser oluşturabilir, böbrek, karaciğer gibi organları olumsuz yönde etkileyebilir.” diye konuştu.

Dr. Sadık Ahmet Ortaokulu Müdürü Muharrem Olukçu ise kampanyaya katkı sağlayan tüm öğrencileri tebrik ederek, “Günümüzde yaşanan bunca çevre sorununa rağmen duyarlı davranan bu minik kalplere, büyüklerin de iştirak etmesini diliyorum.” dedi.

(Recep SERBES)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
-1°
hafif kar yağışlı
banner303
banner364
Namaz Vakti 18 Ocak 2021
İmsak 06:24
Güneş 07:53
Öğle 12:56
İkindi 15:25
Akşam 17:48
Yatsı 19:11

Gelişmelerden Haberdar Olun

@