15 Temmuz tiyatrosu

Kısa adı ÇORİMDER olan Çorum İmam Hatipliler Derneği tarafından, 15 Temmuz konulu tiyatro oyunu sergilenecek.

15 Temmuz tiyatrosu

Kısa adı ÇORİMDER olan Çorum İmam Hatipliler Derneği tarafından, 15 Temmuz konulu tiyatro oyunu sergilenecek.

02 Mayıs 2018 Çarşamba 00:32
15 Temmuz tiyatrosu

“Gelenekten Geleceğe 15 Temmuz'u Anlamak” adlı İçişleri Bakanlığı projesi kapsamında çalışmaları yapılan tiyatro gösterisi, yarın akşam Devlet Tiyatrosu Salonu’nda sahnelenecek.

Konu hakkında bir açıklama yapan ÇORİMDER Başkanı Ayhan Boyraz şunları söyledi:

“Şehrimizin çeşitli İmam Hatip okullarından, ortaokul ve lise öğrencilerinin katıldığı program çalışmaları Gazi caddesi üzerinde bulunan dernek proje ofisinde yapıldı. Bu kapsamda öğrencilere tiyatro eğitimleri, müzik eğitimleri, geleneksel sahne sanatları eğitimleri verildi. Anadolu topraklarında Malazgirt muharebesinden bu yana Birçok Kez milli duruş ve milli mücadele yaşanmış ve Tarih sahnesinde yerini almıştır. Tıpkı Çanakkale Savaşı tıpkı Kurtuluş Savaşı gibi, 15 Temmuz'da tarihin Şanlı sayfalarında Türk milletinin bağımsızlık destanı olarak yerini almıştır. 15 Temmuz Destanı'nda aktif rol alan gençlik, farklı bir heyecanı milletine yaşatmıştır. Bu topraklarda destan yazmanın bir gelenek olduğu, bu geleneğin tarihin özünden alınıp geleceğe taşınacağını gençlerimiz bu programda bizlere anlatacaklar.”

Projenin İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı tarafından desteklenen bir proje olduğunu belirten Ayhan Boyraz, 3 Mayıs Perşembe günü, saat 20.00’de Devlet Tiyatro Salonu’nda sahnelenecek tiyatroya tüm Çorum halkını davet etti.

(Recep SERBES)