“15 Temmuz dolandırıcılarına dikkat!”

Çorum Valiliği, 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin ardından artış gösteren telefon dolandırıcılarına karşı yurttaşları uyardı.

“15 Temmuz dolandırıcılarına dikkat!”

Çorum Valiliği, 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin ardından artış gösteren telefon dolandırıcılarına karşı yurttaşları uyardı.

12 Ağustos 2016 Cuma 23:35
“15 Temmuz dolandırıcılarına dikkat!”

Valilik tarafından yapılan açıklamada; telefonda kendilerini polis, asker ve savcı olarak tanıtan kişilerin “Adınız darbe girişiminde geçiyor” şeklinde korkuttukları yurttaşlardan para ve altın talebinde bulundukları hatırlatılarak bu kişilere karşı “uyanık” olunması uyarısında bulunuldu.
Çorum Valiliğince konuya ilişkin paylaşılan yazılı açıklama şöyle:
“Ülkemiz genelinde cebir ve şiddet kullanılarak, Anayasal düzeni ortadan kaldırmak ve Devletin birlik ve bütünlüğünü yıkmak üzere 15.07.2016 tarihinde girişilen darbe girişimi, başta vatandaşlarımız ve kolluk görevlilerince gösterilen cansiperane mücadele sonucunda başarısız kılınmıştır. Darbe kalkışmasında çok sayıda vatandaşımız ve kolluk görevlilerimiz şehit olmuş ya da yaralanmıştır.
Bu durumu fırsata çevirmeye çalışan iletişim yoluyla dolandırıcılık suçu şüphelilerinin, vatandaşlarımızı telefon ile arayarak kendisini polis, asker, savcı gibi unvanlar kullanmak suretiyle aradığı, ‘darbe mensupları ve terör örgütü üyeleri tarafından adınıza hat çıkarıldı, adınız darbeye karıştı veya darbe listesinde adınız var’ gibi bir takım kurgular üzerine operasyon yapılacağı beyan ederek vatandaşlarımızdan para ve altın talebinde bulundukları belirlenmiştir.
Ayrıca, asker veya polis üniforması giyen şüphelilerin vatandaşlarımızın ikametlerine giderek ‘Olağanüstü durumdan dolayı oğlunuzu askere alacağız, acilen teslim etmeniz gerekmektedir’ veya ‘İkametinizde arama yapacağız’ diyerek hırsızlık veya dolandırıcılık yapmak istedikleri şeklinde ihbarlar alınmaktadır.
Vatandaşlarımız bu kişilere itimat etmeyerek derhal 155 Polis İmdat hattını aramaları gerekmektedir.”
(Haber Merkezi)

Son Güncelleme: 12.08.2016 23:36