125 yıldır küskünleri barıştıran gelenek

Çorum'un Boğazkale ilçesinde bu yıl 125'ncisi düzenlenen Nöbeti Baba Yağmur (Şükür) Duası Kaynaşma ve Barışma etkinlikleri yapıldı. 1890 yılından bugüne kadar yapılan etkinliklerde dargın aileler barıştırılırken, yağmur ve şükür duaları yapılıyor.

Güncel 17.05.2015, 20:10 17.05.2015, 20:12
1314
125 yıldır küskünleri barıştıran gelenek
Bin 640 rakımlı Aygar Dağı zirvesinde düzenlenen etkinliğe Boğazkale Kaymakamı Osman Aydoğan, Sungurlu Belediye Başkanı Abdulkadir Şahiner, siyasi parti temsilcileri, daire amirleri, Yozgat ve Kırıkkale'den yaklaşık 5 bin kişi katıldı.
Evci Köyü Muhtarı Hasan Sarımeşinli, etkinliklerin manevi bir hava içerisinde siyasetten uzak, inançlara uygun olarak yapıldığını belirterek, “Toplumsal bir dayanışma örneği sergilenmekte olan bu etkinlik, insanlığımız ve inançlarımızın da gerçek değerlerini taşıyan tek adrestir” dedi.
Organizasyonun yörenin en büyük ve uzun ömürlü etkinliği olduğunu dile getiren Muhtar Sarımeşinli, 125 yıldır her yıl geleneksel olarak düzenledikleri etkinlikte küs olanların barıştırıldığını, yağmurun az yağdığı yıllarda yağmur duası, yağmurun çok yağdığı yıllarda şükür duası yaptıklarını ifade etti. Sarımeşinli, ayrıca etkinliğe uluslararası kimlik kazandırmak için çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.
Gün boyu devam eden programda bazı kadınlar Nöbeti Baba Türbesi'ni ziyaret ederek dua ettiler. Etkinlik sonunda katılımcılara pilav ve et ikram edildi.


Kaynak: (İHA)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
14°
açık
banner303

Gelişmelerden Haberdar Olun

@