“12 Eylül’ün ruhu halen devam ediyor”

12 Eylül darbesinin 40’ıncı yıldönümü nedeniyle Çorum Emek ve Demokrasi Platformu adına bir açıklama yapan Eğitim Sen Şube Başkanı Ali Ekber Beyaz, Türkiye’nin 40 yıl önce 12 Eylül 1980 sabahı gerçekleştirilen askeri darbe ile karanlık bir döneme girdiğini belirterek, “Parlamento askıya alındı, siyasi partiler, sendikalar, sivil toplum örgütleri kapatıldı, grevler yasaklandı, birçok gazetenin kapısına kilit vuruldu, kitaplar, dergiler yasaklandı, tonlarca kitap yakılarak imha edildi, on binlerce insan yıllarca hapishanelerde tutuldu, gencecik insanlar işkencelerde, darağaçlarında katledildi” dedi.

Güncel 10.09.2020, 20:25
149
“12 Eylül’ün ruhu halen devam ediyor”

12 Eylül darbecilerinin ekonomik, siyasi, toplumsal tüm projelerinin geçtiğimiz yıllar içinde adım adım kurumsallaştırıldığını, hatta bu hedeflerin çok daha ileri boyutlara ulaşmasının sağlandığını belirten Beyaz, açıklamasında şunları dile getirdi:

“12 Eylül’ün, ‘Türk-İslam sentezi’ anlayışının özellikle eğitim sistemi içinde, okullarda ve üniversitelerde kurumsallaşmasını büyük ölçüde tamamlarken, eğitim sistemi tarihte hiç olmadığı kadar tehlikeli bir kuşatma ile karşı karşıyadır.

Aradan geçen 40 yıl içinde eğitim ve sağlıkta yaşanan ticarileştirme, eğitimi dinselleştirme uygulamaları tüm hızıyla sürmüş, bir taraftan laik ve bilimsel eğitime açıkça meydan okunurken, diğer taraftan temel bir insan hakkı olan anadilinde eğitim hakkına yönelik yasak ve engeller ısrarla devam ettirilmiştir.

Devletin halk üzerinde doğrudan bir baskı ve şiddet aygıtına dönüştüğü o günlerden bugüne hayatımızdaki birçok şey değişmiş, fakat siyasi hayatımızda başta yaşam hakkı olmak üzere, eşitlik, özgürlük, demokrasi, insan hakları vb. en temel ilkeler ayaklar altına alınmıştır.

Bugünün Türkiye`sinin siyasi, kültürel, sosyal hayatının oluşumu, siyaset sahnesinde egemen olan ideoloji ve iktidar uygulamaları 12 Eylül’ün mirasıdır.

Bugün, siyaset arenasında boy gösteren neoliberal gerici sistemin inşasına 12 Eylül’ün toplumu sindirmeye yönelik şiddet, baskı ve günümüzde de devam etmektedir

Örgütlü toplum hareketinin oluşumunu tamamen reddeden 12 Eylül anlayışı ve onun günümüzdeki temsilcileri, en temel demokratik hak ve eylemlerin, toplumun ve bireylerin örgütlü mücadelesinin önüne yeni engeller çıkarmayı sürdürmektedir.

Türkiye’nin en karanlık dönemini ifade eden 12 Eylül ve onun izinden gidenlerin karanlık zihniyet ile hesaplaşmak, askeri ya da sivil darbe ayrımı yapmadan bütün darbelere karşı çıkmaktan geçmektedir. Türkiye’nin demokratikleşmesi, kendi halkına karşı düşmanca tutumlar sergileyen baskıcı-otoriter uygulamalara karşı eşitlik, özgürlük, barış ve demokrasi mücadelesinin güçlendirilmesi ile mümkündür.

Çorum Emek ve Demokrasi Platformu olarak askeri ya da sivil her türden darbe uygulamalarının demokratik yaşamın, hak ve özgürlüklerin önünde bir engel olduğunu ifade etmek için 12 Eylül 2020 Cumartesi günü saat 18.00’da Kadeş Barış Meydanı’nda alanlardayız.” (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 30 Eylül 2020
İmsak 05:04
Güneş 06:28
Öğle 12:36
İkindi 15:55
Akşam 18:33
Yatsı 19:52

Gelişmelerden Haberdar Olun

@