1100 kişi 6 ay süreyle istihdam edilecek

Çorum İŞKUR İl Müdürlüğü tarafından, il genelinde çalıştırılmak üzere “Toplum Yararına Program (TYP)” uygulanacak.

Güncel 20.04.2018, 20:53
2211
1100 kişi 6 ay süreyle istihdam edilecek

18 Nisan’da imzalanan protokollere istinaden toplamda 1100 kişi 6 ay süreyle istihdam edilecek. Program 14 Mayıs 2018’de başlayıp 9 Ekim’de sonlandırılacak.

Programın konusu kamusal çevre temizliği, ağaçlandırma, erozyon kontrolü, fidan üretimi, genç ormanların bakımı, kamusal altyapının yenilenmesi, park düzenlemeleri, vadi ve dere ıslahı ile ilgili faaliyetlerden oluşuyor. Katılımcılara program süresince asgari ücret ödenirken, finansmanı ise İŞKUR tarafından sağlanacak.

Başvuruların 24-28 Nisan tarihleri aralığında alınacağını belirtilirken, İŞKUR İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada şu bilgilere yer veriydi:

“Yönetmeliğe göre katılımcılar, geçerli başvurular içerisinden liste yöntemi ile belirlenecek.

Durumu başvuru şartlarına uyan ve program kapsamında çalışmak isteyenlerin, 28 Nisan Cumartesi gününe kadar İŞKUR İl Müdürlüğü’ne veya ilçe belediyeler bünyesinde faaliyet gösteren hizmet noktalarına şahsen gelerek ya da www.iskur.gov.tr internet adresinden 28/04/2018 Cumartesi günü (saat:24:00’a kadar) iş arayan girişi yaptıktan sonra “Online İşlemler à İstihdam àToplum Yararına ProgramlaràTYP Başvuru” kısmından sistem (program) numarasını yazıp seçerek başvuru yapmaları gerekiyor.

Ayrıca, son bir yıl içerisinde TYP’den toplam 9 (dokuz) aydan az faydalanmış olanlar toplam 9 aya tamamlanacak şekilde bu programlardan faydalanabilirken, bir kişi aynı anda açılacak TYP’lerden yalnızca bir tanesine başvuru yapabilecek. Başvuru başlangıç tarihi aynı olan TYP’lere Adrese Dayalı Nüfus Kayıt sistemine göre aynı adreste ikamet eden kişilerden şartları sağlayan herkes başvuru yapabilecek ancak bir kişi katılımcı olarak belirlenecek.

Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olan kişiler TYP’ye katılamaz.

Katılımcı seçimi ile belirlenen listeler nihai liste olmayıp gerekli inceleme ve kontrol işlemleri sonrasında kesinleşecektir. İnceleme işlemleri tamamlanmadan programlar başlatılmayacaktır.

Programlara başvuru şartları:

İŞKUR’a kayıtlı işsiz olmak, 18 yaşını tamamlayarak 19 yaşından gün almış olmak, açık öğretim hariç öğrenci olmamak, kamudan emekli, malul aylığı almamak, iş göremezlik ödeneği alanlar TYP’ye katılabilir.

Son bir yıl içerisinde yüklenici kurumun çalışanı olmamak, son altı ay içerisinde İŞKUR’un diğer programlarından (Kurs ve İşbaşı Eğitim programından) faydalanmamış olmak, son bir yıl içerisinde Toplum Yararına Programlardan (TYP) dokuz aydan az faydalanmış olmak.

5510 sayılı Kanunun 4. Maddesinde b fıkrasının 4. bendindeki tarımsal faaliyette bulunanlar ile aynı kanundaki Ek-5 tarım ve orman işlerinde hizmet akdiyle süreksiz olarak çalışanların sigortalılığı kapsamında olan kişilerin TYP’ye başvuru yapmalarında ve programa katılmalarında herhangi bir engel bulunmamaktadır. Kuruma kayıtlı olduğu hâlde TYP düzenlenen alanda ve konuda çalışma izni belgesi olmayan yabancılar ile iş akdi askıda olan mevsimlik işçiler ve engelli olmaları nedeniyle aylık bağlananlar TYP’ye katılamazlar.” (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
14°
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 19 Ekim 2020
İmsak 05:25
Güneş 06:49
Öğle 12:30
İkindi 15:31
Akşam 18:02
Yatsı 19:20

Gelişmelerden Haberdar Olun

@