11. Kalkınma Planı toplantısı Samsun’da yapıldı

11. Kalkınma Planı hazırlıkları kapsamında 7 coğrafi bölge toplantısının 5.’si Samsun’da gerçekleştirildi.

11. Kalkınma Planı toplantısı Samsun’da yapıldı

11. Kalkınma Planı hazırlıkları kapsamında 7 coğrafi bölge toplantısının 5.’si Samsun’da gerçekleştirildi.

05 Nisan 2018 Perşembe 02:10
11. Kalkınma Planı toplantısı Samsun’da yapıldı

Çorum Valisi Necmeddin Kılıç ile Belediye Başkanı Zeki Gül de, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın Başkanlığı’nda Samsun’da düzenlenen 11. Kalkınma Planı hazırlıkları toplantısına katıldı.

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) ve Samsun Valiliği’nin ev sahipliğini yaptığı 2019-2023 yıllarını kapsayan 11. Kalkınma Planı Hazırlıkları Samsun’da yapılan toplantı ile devam etti. Yerel düzeyde gerçekleştirilen çalışmaların devamı niteliğinde ve 11. Kalkınma Planı hazırlıkları ile ilgili olarak yerel paydaşların görüş ve önerilerinin alınması amacıyla Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın başkanlığında yedi coğrafi bölgede il valilerinin, il belediye başkanlarının, üniversite rektörlerinin ve meslek örgütlerinin başkanlarının katılımıyla düzenlenen toplantıda kalkınma hamlesine yapılacak katkılar görüşüldü. Programda konuşan Bakan Elvan, Türkiye’nin kalkınma hamleleriyle alakalı önemli açıklamalarda bulundu. Toplantının açılışında konuşan Samsun Valisi Osman Kaymak, kalkınma için il olarak ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini söyledi.

Rusya ile birlikte yapılacak Akkuyu Nükleer Santrali’nin Türkiye’nin en büyük yatırım hamlesi olduğunun altını çizen Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, “Her bir coğrafi bölgemizde toplantılar gerçekleştiriyoruz. Türkiye olarak ülkemizi büyütmeye ve güçlendirmeye devam ederken, diğer taraftan da terörle mücadeleye amansız bir şekilde devam ediyoruz. Dün Türkiye için çok önemli bir yatırımın temelini attık. Bana göre Türkiye’nin kalkınma sürecinin tetikleyicisi olan bir yatırımın temelini attık. Türkiye’nin en büyük yatırımı, tam 20 milyar dolarlık bir yatırım” diye konuştu.

“Önümüzde mutlaka her ilimiz için bir yol haritası olmalı” diyen Bakan Elvan, “Ajansların amacı o yörenin, o bölgenin kalkınmasını sağlayacak bir yol haritasını ortaya koyması ve o yol haritasının gerçekleşmesi için atılması gereken adımların belirlenmesi ve gerektiği noktalarda da mali olarak bir miktar destek verilmesi. Bir anlamda ajanslar o illerde o bölgelerde şemsiye kuruluş görevi üstlenmeli ve ilgili birimleri yönlendirmeli” dedi.

GÜL’DEN HAVAALANI İSMİNE “ÇORUM” EKLENSİN TALEBİ

Toplantıda söz alan Belediye Başkanı Zeki Gül, Amasya-Merzifon Havaalanı’na ‘Çorum’ isminin eklenmesi talebini Bakan Elvan’a iletti.

Belediye Başkanı Zeki Gül toplantıda, “Şehrimizdeki yatırımların artması ve turizmimizin gelişmesi için Amasya-Merzifon Havalimanı’nın ismine Çorum’un da eklenmesini talep ediyoruz” dedi. (İHA)