31 Ocak 2014 Cuma 23:43
100 Alevi dedesi Umre’ye gidiyor
Bakan Çelik, katıldığı EMITT 18. Doğu Akdeniz Turizm ve Seyahat Fuarı”nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. TÜRSAB işbirliğiyle 100 Alevi dedesinin umreye gönderilmesiyle ilgili konuşan Bakan Çelik, “Kültür Bakanlığı’nın görevi Türkiye’deki bütün kültürlere, geleneklere, kimliklere sahip çıkmaktır. TÜRSAB, İstanbul Valiliği ve bazı Alevi derneklerinin katkısıyla çok güzel bir proje yapmıştı.
Gelen talep üzerine Türkiye’deki Alevi dedelerinin Kerbela, Necef gibi hepimizce kutsal olan mekanları ziyaret etme arzuları vardı. Ayrıca bu seyahatle birlikte umre yapma arzuları vardı. Bu projeyi bana sundular. Ben de bu projeyi büyük bir memnuniyetle, çok önemli proje olarak destekledim. Şimdi belli bir Alevi derneğiyle bu başlatıldı. Fakat çok yoğun talep var.
İlk aşamada 100 kişi gönderiyoruz. Bundan sonra talimat verdim, başka derneklerle, başka yapılarla birlikte bunu daha geliştirecekler. Gerek Alevi dedeleri, gerek Alevi kanaat önderleri içerisinde önümüzdeki dönemde de Necef, Kerbela, umre ziyareti yapmak isteyenlere yönelik bu tip organizasyonları biz bakanlık olarak destekleyeceğiz, himaye edeceğiz, önünü açacağız ve daha güçlü organizasyonlar haline getireceğiz” dedi. (İHA)
Son Güncelleme: 31.01.2014 23:44