“10 Ocak, gazeteciler için birçok hakkın elde edildiği gündür”

Türk İş İl Temsilcisi Sefer Kahraman, “1961 tarihinde 212 sayılı yasayla 10 Ocak gazeteciler günü olarak kutlanmaya başlayarak bu tarih itibariyle birçok hakları elde etmişlerdir” diyerek 10 Ocak’ın gazeteciler için birçok hakkın kazanıldığı ve güvenceye alındığı gün olduğunu söyledi.

Güncel 11.01.2020, 00:23
201
“10 Ocak, gazeteciler için birçok hakkın elde edildiği gündür”

10 Ocak 1961’de çıkan yasayla basın işçilerinin sigortalı çalışmasını, işten çıkarılmaları durumunda ihbar ve kıdem tazminatlarının ödenmesini, yıllık ve haftalık olmak üzere belirlenen tarihlerde izin yapmalarını ve en önemlisi gazetecilik faaliyetlerini özgürce yürütmelerini güvenceye aldığını kaydeden Kahraman, açıklamasına şu şekilde devam etti:

“İşte bu sebeplerden ötürü 10 Ocak günü ‘Çalışan Gazeteciler Bayramı’ olarak kutlanmaya devam edilmektedir. Temennimiz; ülkemizin müşterek sesi olan gazetecilerin çalışma şartlarının Türkiye'de daha da iyileştirilmesi, basın özgürlüğünü kısıtlayan engellerin ortadan kaldırılarak belli standartlara kavuşturulmasıdır. Fakat günümüzde maalesef özgürce yazılarını yazan, düşüncelerini söyleyebilen, objektif bir şekilde bu kutsal mesleğini yerine getirildiğinden bahsetmek oldukça zor. İnşallah gelecek yıllarda özgürce mesleğini yapan, meslek hayatlarının siyasi ve iş çevrelerinin iki dudağı arasında olmadan yerine getiren görsel ve yazılı basınımızın, gazetecilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü en içten dileklerimle kutluyor, 2020 yılının tüm basın çalışanları için hayırlı olmasını dilerken, basın şehitlerini de rahmet ve minnetle anıyorum.” (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
-2°
açık
banner303

Gelişmelerden Haberdar Olun

@