25.07.2013, 00:00 196

GÖLETTEN YOKSUN KÖY: ÇAMPINAR

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Osmancık’ın köyleri arasında Çampınar Köyünün bir önceliği vardır. Kurtuluş Savaşından sonra Osmancık’ın merkeze bağlı köyleri içinde 1926 yılında önce üç sınıflı 1929 yılında da beş sınıflı ilkokulu açılan ikinci köy Çampınar’dır. (eski adı Seciğen). Bir ara Bölge İlkokulu da olmuştur.

Çampınar köyünde tarım yağmura bağlı olduğu için, köylü gündüz-gece çalıştığı halde karnını doyuramamıştır. İlkokulu bitirenler köyden uzaklaşıp gitmişlerdir. Köylerine duydukları özlem onların bayramlarda köye gelmelerini sağlamıştır. Bazıları da emekli olunca köylerine dönmüşlerdir. Köye dönenlerin çoğunluğu tarım yapmazken bazıları önce bahçe ,sonra tarla sebzeciliğine ya da tarla meyveciliğine başlamışlardır. Kendi olanakları ile su ihtiyaçlarını havuz ve artezyen kuyularından sağlamışlardır. Tarımdaki gelişmeleri de dikkatle takip etmişlerdir. Damlama yöntemine geçmek isteyince karşılarına SU SORUNU çıkmıştır.

Dört muhtarın başaramadığı gölet sorunu için girişimler başlatılmıştır. 7.6.2013 tarihli Çorum Haber gazetesindeki şu haber ümit kapısı olmuştur.

•Alaca- Gerdekkaya Köyünde,

•Mecitözü- Şıhlar mahallesinde

•Mecitözü Merkez Taşçılar Köyünde,

•Çorum Merkez Ferüz  Köyünde gölet çalışmaları başlatılmıştır. Bu haberi okuyan Çampınar’lı şimdi köyü, ikiye bölen ve yılda 8-9 ay suyu akan Çampınar çayı üzerine bir gölet yapılmasını damlama yönteminin verimli olabilmesi için dört gözle ve ümitle bekliyor.

Çampınar’a gölet yapılırsa; Çampınar tüketici olmaktan üreticiliğe geçecektir, Çampınar da üretilen:

- Haşhaş

- Antep fıstığı

- Ceviz-badem- kiraz

- Bağ yaprağı üretimi ( Çampınar yaprağı meşhurdur) artacak ve bölgeda yetiştirilen tüm ürünler kıraç tarım yerine sulu tarıma geçeceği için köylü köyüne ve toprağına sıkı sıkıya sarılacak, köye dönen bu insanlar üretime katkıda bulunacak ve bundan ülke ekonomisi büyük yarar görecektir. Bu köylerden şehirlere akımın azalması  demektir..

Çampınar göleti 1999  yılında başlatılan çalışmalarla yapım aşamasına gelmişti. Her nasılsa 1880 metre rakımda  çok yağış alan İnegöl dağının eteğinde kurulmuş olan ve yukarıda bahsettiğimiz gibi yılda 9 ay  suyu akan bu kaynaklar neden boşa akıtılıyor. Çampınar köyü belki siyasi yönden iktidar partisine az oy verebilir ama bu Çampınar toprakları kadar Akören , Çayırköy ve Ağzsuyu köylerine de hizmet edecektir.

Bu üç köy Çampınar göletinin yapılması için ümitle beklemektedirler. İlgili bürokratların konuyu tekrar gözden geçirmelerini rica ediyoruz.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@