23.03.2016, 00:02 173

GÖLETLERE NEDEN İHTİYAÇ VAR?

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Su; 2 atom hidrojen ile bir atom oksijenin bileşisidir. Kimya biliminde H2O formülü ile gösterilir. Dünyayı saran atmosfer katmanında su buharı olmasaydı, oksijen de olmazdı. İnsan da yaşamazdı.
Su; hayat kaynağıdır. Suyun olduğu yerde de yaşam vardır. Bu nedenle insanlar gibi bitkiler de su, su isterler. Çiftçilik ise; suyun bulundurulduğu yerlerde insanlara binlerce nimetler sunar.
Çiftçilikte ise; derelerden, çaylardan akan sudan yararlanılır. Verimi artırabilmek için barajlardan ve göletlerden alınan sular damlama ve yağmurlama yöntemlerinin ekim yapılan her tarlaya kadar ulaştırılması gerekir. Bu nedenle de; göletlerin sayılarının artırılması, her hükümetin görevlerinin önünde yer alır.
Bu girişten sonra; Çorum ilimizdeki gölet sayısını verebiliriz. Bunu da Çorum Haber Gazetesinin 5 Mart 2016 9. sayfasında yer alan haberi aktaracağız.
Sayın Çorum Valimiz Ahmet Kara:
-“Çorum göller ve göletler bölgesi oldu. Sadece Özel İdare 41 tane gölet yaptı” demektedir.
Çorum ilimizin 13 ilçesi var. 41 tane göletten her ilçeye 3 adet gölet düşmektedir. Bu durum da; Osmancık-Çampınar köylülerinin gölet beklentilerini hüsrana uğratmaktadır.
Evet; Çampınar’a Köklen’de bir baraj, gölet yapılması istenilmiştir. Ekonomik bulunmadığı için dosya beklemeye alınmıştır. Köklen’e bir gölet yapılabilirse, Çampınar-Akören-Hacıhasan-Çayırköy-Gecek tarlaları damlama ve yağmurlama yöntemlerine kavuşacaktır. Bu topraklar, bunu bekliyor. Daha doğrusu köylüler bu haberi sabırsızlıkla istiyor da!
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
14°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 26 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@