22.06.2015, 00:02 601

GIDA BANKACILIĞININ, İŞLETMELERE SAĞLADIĞI VERGİ AVANTAJLARI

Fikret TEPENÇELİK

Fikret TEPENÇELİK

Ramazan ayında ihtiyaç sahiplerine yapılan yardımların çoğalması, bu maneviyatı yüksek ayın bereketinden kaynaklanmaktadır. Bir çok işletme de ramazan ayı nedeniyle ihtiyaç sahiplerine verilmek üzere yardım hazırlıkları yapmaktadır. Vergi Hukukumuz işletmeler tarafından yapılan yardımları çoğalmasını sağlamak amacı ile belirli şartları taşıması halinde vergi avantajı getirmiştir. İşletmelerin yapacakları bu yardımlara vergi avantajı sağlayacak bu hususu hatırlatarak daha çok yardım yapılmasına vesile olmak istedim. En azından sağlanan avantaj kadar fazla yardımda bulunabilirler diye düşündüm.
2004 Yılında uygulamaya getirilen bir yasal düzenleme ile dernek veya vakıf türündeki iktisadi teşekküllere “gıda bankacılığı” kapsamında faaliyet gösterme olanağı getirilmiştir. Bu yasal düzenlemeden sonra hemen her ilde “gıda bankacılığı” alanında çalışma yapan vakıflar oluşmaya başlamıştır. Vakıfların yada derneklerin bu faaliyeti yerine getirebilmeleri için ise, tüzüklerinde ihtiyaç sahiplerine gıda yardımı yapabileceklerine ilişkin hükümlerin bulunması gerekmektedir. Bununla beraber dernek yada vakfın başka alanlarda faaliyet gösteriyor olmasının, kamuya yararlı dernek yada vergiden muaf vakıf özelliklerinin olması şartı aranmamaktadır.
Gıda bankacılığı faaliyeti gösteren bu vakıflar, işletmelerden yada kişilerden almış oldukları malzemeleri ihtiyaç sahiplerine dağıtmaktadır. Bu vakıflar tarafından ihtiyaç sahipleri gerekli tespitler yapılarak belirlenmekte ve doğru kişilere ulaşılmaktadır.
Vergi mükellefi olan gerçek yada tüzel kişilikteki işletmeler, bu kuruluşlara, gıda, yakacak ve giyim yardımlarını ayni olarak teslim etmek suretiyle vergi matrahlarından gider olarak indirebileceklerdir.
Gıda bankacılığı faaliyetinde bulunan dernek yada vakıflara, gıda, giyim ve yakacak yardımı yapacak işletmeler şu hususlara dikkat etmek zorundadırlar;
• Yapılacak bağışlar şartlı olarak yani ihtiyaç sahiplerine dağıtılmak üzere yapılması gerekmektedir.
• Yardım yapmak üzere satın aldıkları, gıda, yakacak ve giyim malzemelerinin faturalarını işletmeleri adına düzenlettirilirken fatura muhteviyatı ürün bazında açık olarak yazılmalı ve katma değer vergisi fatura üzerinde ayrıca gösterilmelidir.
• Vakfa veya derneğe bu ürünler teslim edilirken, işletme tarafından alış bedeli üzerinden ürünlerin muhteviyatı, birimi ve fiyatı açık bir şekilde yazılarak fatura ve irsaliye düzenlenmelidir.
• İşletme tarafından gıda bankacılığı adına düzenlenen faturada katma değer vergisi hesaplanmamalıdır ve fatura içeriğine,” gıda bankacılığı çerçevesinde ihtiyaç sahiplerine teslim edilmek üzere yardım amaçlıdır, KDV hesaplanmamıştır” ibaresi yazılmalıdır.
• Diğer taraftan ürünleri teslim alan dernek yada vakıftan, ürünlerin teslim alındığına dair bir ayniyat belgesi alınmalıdır.
Bu hususlara uyulması halinde yapılan yardımların bedeli ve alımda ödenen katma değer vergisinin tamamını işletmeler gider hesaplarına intikal ettirmek vergi matrahlarından indirmek suretiyle vergi avantaj sağlamış olacaklardır.
İşletmelerimizin yapacakları ayni türden yardımların bu kuruluşlar aracılığı ile yapmaları yardımların çoğalması açısından özendirici bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.
İlimizde,
Türkiye Kızılay Derneği Çorum Şubesi (Yeniyol Mah.Hamoğlu İş Merkezi Kat:5 No:3/504- Şube Başkanı: Sedat Canbolat. – 0541 225 33 060 0(364) 212 67 71- faks: 0(364) 225 51 91)
Çorum Gıda Bankası Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (Akkent mh. Gimat 2.sok. No:16-Dernek Başkanı: Mehmet Özdoğan. 0(364) 225 57 00)
Çorum Belediyesi ve Boğaziçi Vakfı Gıda Bankası (Çepni mh.Aynalı 1. Sokak no: 6 sk.Yunus Emre otoparkı altı - Yetkili Kişi:Kerep Aksoy.Tel: 0(364) (201 02 08)
Çorum Belediyesi Gıda Bankası : Kubbeli Caddesi numara 42 (eski Yimpaş mağazasının yerine açıldı) Yetkili Kişi: Cengiz Özkader – Belediye Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü Tel: 0(364) 333 0 333 - 1026
olmak üzere faaliyet gösteren 4 adet gıda bankacılığı derneği/vakfı bulunmaktadır.
Bu dernek ve vakıflarımızla irtibatlı bir şekilde yardımlarımızı ihtiyaç sahiplerimize ulaştırmamız halinde sağlanan vergi avantajı kadar daha çok yardım yapma şansımız doğacaktır. Diğer yandan bu şekilde yardımlarımız gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşmış olacaktır.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 05 Aralık 2020
İmsak 06:11
Güneş 07:41
Öğle 12:36
İkindi 14:59
Akşam 17:20
Yatsı 18:45

Gelişmelerden Haberdar Olun

@