23.11.2009, 00:00 145

GERHARD SCHRÖDER ve LİDERLERİN BÜYÜK BULUŞMASI

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Değerli hemşehrimiz Avni Çelik’in sahibi olduğu Sinpaş Grubu tarafından tertiplenen “Sürdürülebilir Başarı İçin Liderlik” konferansı ile ilgili olan bu son yazımda eski Almanya Başbakanı Schröder’in konuşmasından ülkemiz için önemli gördüğüm hususları aşağıda değerlendireceğim;

- “Avrupa Birliği, Türkiye’ye 1963’te tarihi bir tam üyelik sözü verdi. Ahde vefa önemlidir.”

- “Bu yüzyılda Asya, ABD’nin yanında 2. kutup oldu. AB, Türkiye’yi almalı ve üçüncü kutup olmalı. AB’nin Arap ülkelerine uzanmasından Türkiye köprü oluşturmalı. Bu olmaz ise AB üçüncü kutup olamaz.”

- “Türkiye’nin AB’ne girişi stratejik ve askeri bakımdan da katkı sağlayacaktır.”

- “Türkiye’nin AB’ne girmesi diğer Müslüman ülkelere güzel bir örnek olacaktır. Bir Müslüman ülkenin AB’li oluşu diğer Müslümanlar için anlam taşıyacaktır.”

- “Türkiye’yi AB’ye alarak Türkiye’ye iyilik yapmayacağız. AB’ye iyilik yapacağız.”

Avrupa Birliği’ne Türkiye’nin üyeliğine karşı çıkanlarda, Türkiye’nin nüfusunun 100 milyona çıkacağının Türkiye’nin Avrupa ülkesi olacağının korkusu yatmakta olduğunu belirten Schröder, AB’nin iç entegrasyonu ve dış genişlemesini sürdürmesi halinde başarılı olacağına dikkat çekerek, Türkiye’nin AB’ye alınması ve girmesinin önemini vurguladı.

Fransa’daki gibi Türkiye’nin üyeliğine karşı çıkışların Avrupa karşıtı bir durum yaratabileceğini söyleyen Schröder, “Türkiye yönünü Arap ülkelerine, Asya’ya çevirmeli diye düşünebilirler. Bence bu da çok yanlış olur. Türkiye, AB üyesi olunca Avrupa ile İslam dünyası arasında bir köprü kurulur. Türkiye’nin yönünü başka tarafa çevirmesi çok yanlış olur. Umarım, Türkiye’nin ekonomik, kültürel ve siyasi elitleri hala AB amacını korurlar” diyerek önemli bir temennide bulundu.

Yazıma son verirken değerli hemşehrimiz Avni Çelik’i böyle etkili bir toplantıyı tertiplediği için tebrik ediyor ve 35. kuruluş yıldönümünü kutluyan sahibi olduğu Sinpaş’ın daha nice başarılı yılları idrak etmesini temenni ediyorum.

İstanbul, 22 Kasım 2009
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@