05.05.2017, 01:22 234

GEREKSİNİMİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Gereksinim Türkçedir. Arapçası da “İhtiyaç”tır. Türkçe de Türkçe diyenler gereksinimi, Arapça hayranları ile ben sizden farklıyım diyenler de basa basa ihtiyaç  sözcüğünü kullanırlar. Her ikisini kullanmak da Türkçenin bir zenginliğidir.

Her gün tümümüzün kullandığı bu iki sözcüğü daha yakından bakabiliriz. Şöyle ki:

İhtiyaç sözcüğü üzerine:

Her insan için kesinlikle bulunması gereken şey o kişi için bir ihtiyaçtır. İhtiyacın eşanlamlısı yani Türkçe karşılığı gereksinimdir, ya da gereksinmedir. Gereksinme deyince de, bir insanın bir şeye gereklilik duymasını anlıyoruz.

Her insan, yaşamı boyunca yararı olan her şeye gereksinim duyar. Bir ömür boyu da onların arkasında koşar da koşar! Her yerde de neler yararlıdır sorusunu kendisine sunar. Cevabını da biz verelim, onları belirleyelim:

-İnsan yaşamak için hava yani oksijen ister.

-İnsanların yaşamak için suya gereksinimi vardır.

-insan bir toprak üzerinde yaşar.

-Topraklar ise insanlara besin çeşitlerini sunar.

-Her gereksinim her insan abir mesleğin kapısını açar.

-İnsan dünyada bir vatan üzerinde yaşadığı gibi bir de ruhsal bakımdan, inanç açısından gereksinimler duyar, manevi alana dalar. Karşısına inanç konusu çıkar. Orada da doğruların, güzellerin, iyilerin, gerçeklerin arkasından koşar, vicdanlı olmayı öğrenir. Akıl, bilim, mantık içerisinde yaşarken gereksinimlerini giderir, gelecek kuşaklarını da hazırlar. Çünkü o da bir gereksinimdir. Bal gibi ihtiyaçtır!

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
14°
açık
banner303
Namaz Vakti 28 Eylül 2020
İmsak 05:03
Güneş 06:27
Öğle 12:36
İkindi 15:56
Akşam 18:35
Yatsı 19:54

Gelişmelerden Haberdar Olun

@