18.04.2012, 00:00 3903

GELİŞMİŞ ÜLKELERİN ÖZELLİKLERİ

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Dünya dediğimiz yerküresi üzerinde yaşıyoruz. 21. yüzyıldayız. Her ülke, gelişme yoluna girmiş, çağdaş olmak için gece ve gündüz çalışıyor. Durmadan da; gelişmiş ülkelerin özelliklerini öğrenip aşamalar yapmak istiyorlar. Gelişmiş ülkelerin özelliklerini de şöyle açıklıyor:

•Her gelişmiş ülke, dünya işleriyle inanç konusunu birbirinden ayırmayı biliyor. Akıl ve beyin gücünü kullanıyor. Bilimselliği baş tacı ediniyor. Kimsenin; cins, ırk, din, mezhebine bakmıyor, hepsine eşit oranda saygıyla yaklaşıyor. Her bireyin insan haklarına sahip çıkıyor.

•Tüm gelişmiş ülkeler, demokratik düzende, bireylerinin daha iyi koşullarda yaşamalarını amaçlıyor. O amaca hizmet ediyor.

•Gelişmiş ülkeler, “üretim de üretim” diyor, her alanda ürettiğini bilimsel yollarla pazarlayabiliyor. Ülkesinin gelirini, tüketiminden fazla gerçekleştirebiliyor. İşsizlik konusunu çözümleyebiliyor.

•Gelişmiş ülkeler, her bireyinin her ayda eline geçen parayı artırmanın yolunu bulmuş, geri kalmış ülkeler Pazar olarak kullanıyor. Açıkçası, üstü örtülü, o ülkenin nimetlerinden faydalanabiliyor.

•Gelişmiş ülkeler, çocuklarına kreş, anaokulu, ilköğretim, lise ve dengi okullarının kapılarını ardına kadar açmış, hepsini okutuyor, yüksek okullarda okumalarını sağlayabiliyor.

•Gelişmiş ülkelerin insanları, insan gibi yaşamalarını sürdürüyorlar, kazançlarını yerinde; o ülkelerde yoksul kalmamış, sadaka yönetimini rafa kaldırıvermişler.

•Gelişmiş ülkeler, her ülkenin beyin güçlerini avlamayı da bilebiliyorlar. Gidenleri de ülkelerine göndermemenin yollarını da bulabiliyorlar.

Gelişmiş ülkeler, bunların dışında daha çok özelliklere sahiptirler.

Gelişmekte olan ülkeler:

-Yukarıda açıklanan özellikleri her gün kazanmaya başlarlarsa daha bağımsız, daha sözü dinlenilen, daha çok aranılan ülkeler olabilirler. Türkiye; yer altı, yer üstü zenginlikleriyle buna adaydır. Bizlere düşen de; inançlarını bilerek, bilimsel olarak çalışmaktır, üretmektir. Ürettiğini satabilmektir!

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner443
banner255
banner133
10°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 26 Ocak 2021
İmsak 06:21
Güneş 07:48
Öğle 12:58
İkindi 15:33
Akşam 17:57
Yatsı 19:19

Gelişmelerden Haberdar Olun

@