07.02.2018, 00:16 214

GELECEK (FUTURE) HAKKINDA İLGİNÇ DEĞERLENDİRMELER…-1

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Sosyal medyada Roger Staplar imzası ile yer alan bu metni bana bir askerlik arkadaşım gönderdi. Bu yazıyı okuyunca bir öğretim üyesi olarak yaşadıklarımı da dikkate alınca insanların “GELECEK”lerinin çok zor geçeceğine karar verdim.

Bu yazıyı baştan sonuna kadar okuduğunuz takdirde insanların ve firmaların muhakkak bir gelecek vizyonu olmasının şart olduğunu düşündüm. Bunun da en önemli şartlarından birisinin kendi yaşantımdan dijitalleşme olduğuna ve herkesin bilgisayarı etkin kullanmasının gerekliliğine karar verdim.

* * *

Üniversitede ilk kişisel bilgisayarıma 1990 yılında sahip oldum, ama ilk günlerde pek verimli kullanamadım. Çünkü yeterli bilgiye sahip değildim. Zaman içinde daktilodan bir kademe daha fazla işlerde kullanabilecek seviyeye geldim. Halen karşılaştığım sorunlara yanımda çalıştırdığım öğrencilerimin yardımları sayesinde çözüm buluyorum.

Yıllarca küçük cep telefonumla mutlu bir şekilde yaşarken, katıldığım toplantılarda ve olağanüstü durumlarda fotoğraf çekemediğim için her türlü hizmeti veren akıllı bir telefon aldım. Alırken bana bu aletle yapabileceğim çok değişik hizmetler anlatıldı. Ama ben bugün bu imkanların belki de yüzde 10’unu kullanabiliyorum.

Geçenlerde bu telefonumla bankam üzerinden bir uçak bileti almayı istedim, ama başarılı olamadım. Sorunumu genç öğrenci hemen halletti. Bu kişisel durumum bana her zaman şunu hatırlatıyor, gelecekte bilgisayar bilmeyen kişiler ve dijitalleşmeyen firmalar etkin olmayacaklar ve gelecek koşusunda geri kalacaklardır.

Yakın geçmişten örneklerle yakın geleceğe ışık tutan, geleceğin olası meslek ve iş fırsatlarına yön verebilecek inanılması güç ama muhtemelen doğru bu etkileyici güzel makalede çağımızdaki hızlı gelişmelere ayak uyduramayanların gelecekte başlarına neler gelebileceğini anlatılmaktadır.

Gelen tercümenin aşağıda aynen verildiği bu makaleyi okuduğunuzda benim belirtiğim hususların önemine kendiniz karar vereceğinize inanıyor ve belki de gelecek için korkuya kapılacaksınız diyorum…

* * *

“Düşünün, tahayyül edin, 1998’de KODAK ta 170.000 kişi çalışıyordu; şirket ürettiği fotoğraf kağıtlarının %85 ini dünya çapında satıyordu. Birkaç yıl içinde fotoğraf kağıdı üretimine gerek kalmadı ve şirket iflas etti. Kodak Şirketine yazık oldu? Önümüzdeki 10 yıl içinde diğer birçok endüstri alanında çok şeyler olacak.

İnsanların çoğu değişimi anlayamıyor bile. 1998 yılındayken, çok değil üç yıl sonra 2001’de fotoğraflarınızı film kağıdına çekmeyeceğiniz aklınıza gelmiş miydi.?.

Dijital kameralar 1975 yılında icat edildi. İlk kameralar sadece 10.000 piksel kabiliyetindeydi, sonrakiler Moore Kanununu izledi. (Moore Kanunu: Çok hızlı artışla ilgili bir elektronik kanunu) Bütün üstel teknolojilerde olduğu gibi Dijital kameralar uzunca bir süre hayal kırıklığı yarattı ama daha sonra, sadece birkaç yıl içinde, film fotoğrafçılığına göre çok üstün olduğu kanıtlandı ve fotoğrafçılıkta kullanılan başlıca yöntem haline geldi.

* * *

Şimdi aynı şey yapay zeka, sağlık, elektrikli/otomatik (şoförsüz) araçlar, eğitim, üç boyutlu baskı, tarım ve diğer konularda da oluyor. Dördüncü endüstri devrimine hoş geldiniz! Üstel yazılım teknolojisine hoş geldiniz! Bu yazılım kabiliyeti 5-10 yıl içinde geleneksel endüstri yöntemlerinin büyük bölümünü yok edecek.

UBER’in sadece bir yazılımdan ibaret olduğunu, şirketin kendine ait bir tek otomobili bile olmamasına rağmen dünyanın en büyük taksi şirketi olduğunu hatırlatmak isterim.

Aynı şekilde AirBnB; binası, oteli, moteli yok ama dünyanın en büyük otel İşletmecisi (şirketi)

* * *

YAPAY ZEKA: Bilgisayarlar dünyayı anlama ve yorumlama konusunda kat be kat üstün. İçinde bulunduğumuz yıl bir bilgisayar dünyanın en iyi “GO PLAY” (Damaya benzer, çok zor bir uzak doğu oyunu) oyuncusunu yendi. Bu olay, tahmin edilen tarihten on yıl önce gerçekleşmiş oldu.

ABD’de genç avukatlar işsiz. Avukatların ilgilendiği çok karmaşık olmayan hukuki konularda gerekli öneri veya çözüm yollarını saniyeler içinde ve %90 doğrulukla ”IBM Watson programından” alabilirsiniz. Aynı işlem avukatlarla yapılırsa doğruluk oranı %70 den fazla çıkmıyor. Eğer hukuk tahsili yapıyorsanız hemen bırakın. Yakın gelecekte avukat sayısı bugünkünden %90 daha az olacak, sadece özel konularda yetişmiş olanlar kalacak.

* * *

WATSON kanser teşhisinde sağlık personeline yardımcı oluyor. WATSON TARAFINDAN YAPILAN KANSER TEŞHİSİ, normal insan tarafından yapılana göre DÖRT kat daha doğru ve kesin.

FACEBOOK tarafından geliştirilen “Model Tanıma Yazılımı” insan yüzünü insandan daha iyi tanıyor.

2030 yılında bilgisayarlar insanlardan daha akıllı hale gelecek.

* * *

ŞOFÖRSÜZ ARAÇLAR: 2018 yılında ilk şoförsüz araçlar yollarda görülecek. 2020 yılı civarında günümüzün otomobil endüstrisi çökmeye başlayacak. Özel bir aracınızın olması gerekmeyecek. İhtiyaç duyduğunuzda telefonla araç isteyeceksiniz, araç kapınıza gelecek ve sizi gitmek istediğiniz yere götürecek. Park etme sorunu ortadan kalkacak, gittiğiniz mesafenin karşılığı olan ücreti ödeyeceksiniz. Seyahat sırasında işinizi yapabileceksiniz, zaman kaybınız olmayacak. Çocuklarımız araba sahibi olmak ve ehliyet almak zorunda kalmayacaklar. Böyle bir düzenleme için %90-95 daha az sayıda araca ihtiyaç olacağından şehirler değişecek. Eskiden Araç park sahası olarak kullanılan alanlar yeşil parklara dönüştürülecek. Her yıl dünyada meydana gelen trafik kazalarında 1,2 Milyon kişi hayatını kaybediyor. Bugün her yüz bin km’de bir kaza meydana geliyor. Otopilotla yönetilen araçlarda kaza miktarı her 10 Milyon km’de bire düşecek. Her yıl milyonlarca insan hayatı kurtulacak. Araç üreten şirketlerin çoğu iflasın eşiğinde olacak.

Tesla, Apple, Google gibi teknoloji şirketleri devrimsel bir yaklaşımla tekerlekli bilgisayarlar üretirlerken, geleneksel araç şirketleri evolusyoner bir yaklaşımla daha iyi araçlar üretecekler. Audi ve Volkswagen’de çalışan birçok mühendisle konuştum, TESLA’dan çok korkuyorlar.

Kaza olmadığı için sigorta şirketleri büyük sorunlarla karşılaşacaklar, sigorta bedelleri 100 kat azalacak. Bugünkü araç sigortalama modeli ortadan kalkacak.

(SÜRECEK)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@