02.05.2019, 00:16 420

GELECEĞİN MESLEKLERİ VE BECERİLERİ NELER OLACAK ?

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Bundan önceki yazımın başlığı, “4. SANAYİ DEVRİMİ VE MESLEKLER ÜZERİNDE ETKİSİ” idi. Bugün konu ile ilgili olarak internette inceleme yaparken Argem Mühendislik firmasının sitesinde, bugünkü yazımın başlığını taşıyan ve benim önceki yazımı daha aydınlatacak bir makale buldum. Bu makalenin önemli gördüğüm kısımlarını aşağıda sizlerle paylaşmayı istiyorum.

* * *

“Öncelikle neden meslekler ve beceriler değişiyor kısaca ondan bahsedelim. Bilgi çağı hızlı bir şekilde ilerliyor. Bilgiye ulaşma ve sahip olma şekilleri de hızlı bir şekilde değişiyor. Dünya’daki bilgi yaklaşık olarak 40 ayda 2 katına çıkarken bilgisayar teknolojisi de 18 ayda 2 katına çıkıyor. Bu inanılmaz bir değişim ve daha da hızlanacağa benziyor! Bu değişimi yakalayamazsak gelecekte kötü senaryolar bizleri bekliyor olacak. Peki bu değişimi nasıl yakalayacağız? Bunun için hangi becerilere sahip olmamız gerekiyor?

Yapılan araştırmalar gelecekte hangi becerilere sahip olmamız gerektiğini açıkça öngörüyor. Bu beceriler 21. yüzyıl becerileri olarak da adlandırılıyor. Bu beceriler ile ilgili çeşitli gruplandırmalar yapılsa da ben en çok öne çıkan becerileri şu şekilde:

1. Problem çözme

2. Eleştirel düşünme

3. Yaratıcılık

4. Bilgi ve iletişim teknolojileri okuryazarlığı (İnovasyon)

5. İşbirliği (Sanal İşbirliği)

6. Adapte olma (İletişim)

7. Disiplinler arası entegrasyon

8. Kültürlerarası yetkinlik (Küresel vatandaşlık)

9. Girişimcilik

Uzmanlar gelecekte diploma sahibi olmanın bir işe yaramayacağını önemli olanın beceri gelişimi olduğuna dikkat çekiyor.

Peki bu becerileri gerekli kılan meslekler neler olacak? Şimdi de geleceğin mesleklerinden bahsedelim. Biliyorsunuz ki teknolojik ilerlemeler ile sanayi devrimleri meydana geliyor.

Sanayi (endüstri) devrimlerinden bahsetmeyeceğim ama aşağıdaki görsel 1. sanayi devriminden 4. sanayi devrimine kadar kısa bir özet sunuyor.

Görsel-1:

Sanayi (endüstri) 4.0 ve sonrasında hangi meslekler popüler olacak? Çeşitli araştırmalardan yaptığım derlemeye göre sizlere en popüler meslek alanlarını çıkardım:

1. Yapay Zeka

2. Otonom Taşımacılık

3. Biyoteknoloji

4. Nanoteknoloji

5. Malzeme Bilimi

6. Kuantum Bilgisayar Teknolojisi

7. Uzay Teknolojileri

8. Nesnelerin İnterneti

9. 3D Baskı Teknolojisi

10. Yenilenebilir Enerji Teknolojileri

11. Büyük Veri

Alanlar arasında dikkat çekici 2 nokta var. Birincisi teknoloji ve yazılımın her alanda ön plana çıkıyor olması. Yani hemen hemen herkesin yazılım bilmesi gerekecek. Hatta size ekstra bilgi: yazılım işi kısa kod üzerine ilerliyor! İkincisi ise farklı disiplinlerin birlikteliği. Artık tek bir disiplin alanında uzmanlaşma hakkındaki yaygın inanış bitti. Geçerli olan birden fazla disiplini bir araya getirme anlayışı. Bu eski ve yeni anlayış arasındaki fark aşağıdaki görselde verilen benzetme ile açıklanabilir.

Görsel-2:

Birinci şekilde birden fazla disiplinde uzmanlaşmış olan farklı ve zengin bakış açısına sahip bir bireyin anlayışını yansıtırken, ikinci şekil tek bir disiplinde uzmanlaşmış bir bireyin anlayışını yansıtıyor.

Meslek seçimi geleceğinizi ilgilendiren önemli bir konudur. Bundan dolayı sizlere geleceğin meslekleri hakkında fikir sunmaya çalıştım. Meslek seçimi yapacak veya seçmiş olanların da bunları dikkate alarak hareket etmesinde yarar var. Aksi halde seçtiğiniz mesleğin gelecekte var olmam ihtimali bile olacaktır.”

* * *

Görsel 1 incelendiğinde son 250 yılda endüstri 4 farklı devrim geçirdi. Endüstri 4.0 tüm yaşamı etkilediği gibi eğitimde de değişimlere neden olmuştur. Dolayısıyla dünya da bu yeni dönemin adı Eğitim 4.0’dır.

Eğitim 4.0’, ezbere dayalı sistemin yerini alan dijital teknolojilerin kullanıldığı ve 21. Yüzyılın ihtiyaçlarına karşılayan yeni eğitim sistemidir. Bu eğitim sisteminin uygulanabilmesi için okullarımızın bu sisteme uygun şekilde donatılması ve öğretmenlerimizin gelecek nesillere yön verecek şekilde yetiştirilmesi gerekmektedir.

İstanbul, 1 Mayıs 2019

Kaynak:

www. Argemmuhendislik.com.tr/bilgi_ geleceğin_meslekleri_ve_becerileri_58.html

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 24 Ekim 2020
İmsak 05:30
Güneş 06:54
Öğle 12:29
İkindi 15:26
Akşam 17:55
Yatsı 19:14

Gelişmelerden Haberdar Olun

@