29.09.2014, 01:05 422

GELECEĞİN ANNELERİNİ MUHAKKAK OKUTUNUZ !

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Milli Eğitim Bakanlığı Eğitimi Araştırma ve Geliştirme Dairesi’nin 2011’de hazırladığı ve yeni yayınladığı ‘21. Yüzyıl Öğrenci Profili’ raporunu Hürriyet gazetesinde İsmet Berkan birkaç yazı halinde inceledi ve değerlendirdi. Bakanlıkça yapılan ankete 100 bin öğrenci davet edildi, 25 bin lise öğrencisi katıldı ve çeşitli soruları cevapladı.
Berkan’ın değerlendirmelerinden “ANNENİN EĞİTİMİNİN ÇOCUĞA ETKİSİ” başlıklı olanı ülkemin geleceği açısından ilgimi çekti. Bu değerlendirmeyi aynen aşağıda bilginize sunuyorum.
* * *
‘’Bu köşede yıllardır çıkan eğitim yazılarını takip edenler biliyor; Türkiye’de eğitim sisteminin kötülüğü ve eşitsizlik yaratması yüzünden fakirliği kuşaktan kuşağa miras bıraktığımızı rakamlarıyla devamlı yazdım. Kuşkusuz bunun tersi de doğru: yani, eğitimli bir seçkin sınıfı da, eğitim sisteminin başarısızlığı yüzünden kuşaktan kuşağa miras olarak aktarıyoruz.
Anne- babası eğitimli çocuklar, daha sorgulayıcı, derslerinde daha başarılı ve daha iyi okullara gitme ihtimali daha yüksek bireyler olarak karşımıza çıkıyor.
Araştırmaya katılan 25 bin lise öğrencisine annelerinin eğitim durumu da sorulmuş. Bence sadece anneye sormak çok akıllıca ve daha doğru olmuş.
Bakın, ankete katılan öğrencilerin 1635’inin annesi okuryazar değil; 788’i okuryazar; 12738’i ilkokul mezunu; 2 bin 779’u ortaokul mezunu; 3 bin 695’i lise mezunu; 290’ı ön lisans mezunu; 1238’i lisans mezunu; 451’i yüksek lisans mezunu ve 78’i de doktora yapmış anneler.
Sorulara öğrencilerin verdiği cevapları annelerin eğitim durumuna göre sıraladığımızda birdenbire karşımıza hiç beklenmedik olmayan ama çarpıcı bir durum ortaya çıkıyor: Annenin eğitim seviyesi yükseldikçe çocuğun eğitim sitemine ve onun temel önermelerine olan yaklaşımı daha eleştirelleşiyor.
Sırf örnek olsun diye veriyorum ‘ Eğitim sistemi öğrencilere değer vermektedir.’ önermesine ‘Hiç katılmadığını’ söyleyenlerin oranı annesi doktoralılarda yüzde 37.2’ye, yüksek lisanslılarda 23.9’a ve lisans mezunlarında da yüzde 24.7’ye çıkıyor. Oysa genel ortalamada bu cümleye hiç katılmadığını söyleyenlerin oranı yüzde 13.6.’’
* * *
Bu değerlendirme yazısı, anne eğitiminin çocuğun gelişmesi, kişiliğini bulmasında anne eğitiminin önemini açık bir şekilde ortaya koymaktadır.
Bu yazıyı okuyunca ilk önce annemi düşündüm. O da okuryazar değildi. Bunun eksikliğini hep hissetti. Belki de bu nedenle kız evlatlarının da okuması için elinden geleni yaptı. Biz de, kızımıza da oğlumuza sağladığımız imkânları sağladık. Ülkemizin en iyi okullarında okudular. İkisi de yurtdışında yüksek lisans eğitimi gördüler. Hatta kızımız daha sonra doktorasını ülkemizde yaptı. Annelerini kayıp ettiğim için lise eğitiminden sonra bu görevleri tek başına yüklendim ve her türlü maddi ve manevi fedakarlıklarla onların başarılı olması için çalıştım.
Siz de kızlarınızın ve torunlarınızın geleceğinin daha iyi olabilmesi için lütfen onları okutunuz ve gayret gösteriniz.
Antalya, 23 Eylül 2014
İsmet Berkan, ‘’ Öğrencinin gözünden okul’’, Hürriyet, 20.9.2014
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
18°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@