14.07.2011, 00:00 181

GELECEĞİMİZİ DÜŞÜNENLERE

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Elimde, efeler diyarı Aydın’dan, manevi canım ciğerim Birsel Oğuz’dan gelen bir kitap var. Adı: Yağmur O.

Yağmur sözcüğü, o harfiyle insanı kalbinden yakalıyor. İnsanı düşünmeye doğru itiyor. Huyum kurusun, duramadım, sözcük ile alfabemizin o harfinden işe başladım.

Yağmur sözcüğü:

Bilimsel olarak atmosferdeki su buharının yoğunlaşarak su damlaları halinde yere düşmesidir. İnancımıza göre, yağmur bir berekettir. Su haline gelince canlılar için hayat kaynağıdır.

Yağmur sözcüğü, bir yerde de bir insanın adıdır. Gelecek kuşağın temsilcisidir. Soyunu yaşatacak insandır.

O harfi:

Türk alfabesinde bir harftir. Şu anlama gelir:

İki ya da daha çok şeyden, daha önce sözü geçeni gösterir. Tekil üçüncü kişidir. Önceliğe sahiptir. Bir yerde de üstün tutmadır.

Bu açıklamalardan sonra “Yağmur O” adı çok anlam kazanmaktadır. Manevi yeğenim Birsel Oğuz’a diyorum ki:

-İyi ki dünyaya geldin. Bir öğretmen oldun. Kendinizi çocuklara adadın. Verebileceklerinizi öğrencilerinize verdiniz. Sonunda emekli oldunuz. Bir köşeye çekilip gününüzü gün etmeyi düşünmediniz. Herkesin;

-Bana ne?

-Aman sen de!

-Neme lazım!

-Beni ilgilendirmez! Dediği bir dönemde yaşadınız. Bir birikiminiz oluştu, on uda köşe yazılarına, kitaplara aktardınız. Her insanımıza ışık tuttunuz. Manevi dayınızın savunduğu:

-Oku!

-Düşün!

-Değerlendir!

-Paylaş,

-Uygula kapsamında kalbinizin sesini, satırlar haline getirdiniz. Gelecek kuşaklara bir de ışık tuttunuz. İyi ki bu kitabınızın adında bu, şuyu kullanmadınız. Çünkü, şu geçse idi, biraz uzakta olan, bu olsa idi, onun yerine geçen anlamına gelirdi. Yağmur O! Deyince, her şeyden önce geçeni ortaya çıkardınız.

Bir birikiminiz olmuş. Onları yazılı duruma sokarak ölümsüzleştirdiniz. Ne mutlu, sizin gibi bir manevi yeğene sahibim. Dileğim şudur. Milli Eğitim Bakanlığı Yağmur O’ya sahip çıksın. Her kütüphaneye, her öğretmene bu kitabı hediye etsin. Herkes okusun. Alacağını alsın. Başkasıyla değil, kendisiyle yarışsın. Kendisini aşmaya çalışsın! Birikime sahip olunca da:

-Yazsın, yazsın!

Çünkü; konuşulan unutulup gider. Yazılanlar elde kalır. Ne demişler:

-Söz uçar, ama yazılanlar elde kalır.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner443
banner255
banner133
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 26 Ocak 2021
İmsak 06:21
Güneş 07:48
Öğle 12:58
İkindi 15:33
Akşam 17:57
Yatsı 19:19

Gelişmelerden Haberdar Olun

@