25.10.2017, 00:15 450

“GEL, GEL, NE OLURSAN OL, YİNE GEL”

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Bu uzunca söz, Mevlana’ya (*) aittir. Mevlana, 1207 yılında Afganistan’ın Behl kentinde doğmuştur. Bu dünyada 66 yıl yaşamıştır. 1273 yılında Konya’da hayata gözlerini yummuştur. Bakınız Mevlana, nasıl anlıyor, açıklayalım:

Mevlana, kendisini yetiştirmiştir. Bugün bile “doğunun ve batının”

-Bir bilginidir.

-Bir düşünürüdür.

-Mutasavvuf tutkunudur.

-Eğitimcisidir.

-Türk dili ustasıdır.

-Bir büyük şairdir.

Bu üstünlükleri yanında “bir gönül eridir.” Coşkulu sevgi olan “aşk” rehberidir dedik, Mevlana’nın gördüğü kentleri sıralayıverdik.

Behl, Nişabur, Bağdat, Mekke, Medine, Şam, Halep, Malatya, Erzincan, Sivas, Kayseri, Niğde, Larende (Karaman) ve son durağı olan Konya!

Mevlana, bugün bile, yazının başlığı sözüyle bizleri derin kez derin düşünmeye yöneltiyor. Bu sözdeki her sözcüğün bizlere neler söylediğini açıklamaya çalışalım:

Gel: Gelmek sözcüğünden üretilmiştir. Bir buyruktur. Dünyaya gelen her şey de bir gün gider. Bunu düşün, gel ki ben sizi, siz de bizi tanımış olasınız. Birbirimizi tamamlayalım. Geleceğe birlikte, birbirimize sarılarak sahip çıkalım. Geleceğimizi düşünelim. Kendimize düşen görevleri de bir karşılık beklemeden yapalım. Bir ölümlü varlık olduğumuzu asla unutmayalım.

Ne olursan ol: Sizler insansınız. Canlı varlıkların en gelişmişisiniz. Dünyada akıl ve akıl işlevleri yalnız sizlere verilmiştir. Tek başınıza yaşayamazsınız. Çünkü toplumsal bir varlıksınız. Bir ana ile bir babanın eserisiniz. Şu niteliklere sahipsiniz;

-Erkek kadın cinsiniz var.

-Renkleriniz farklıdır.

-Çeşitli etkin kökenlere sahipsiniz.

-İnanç konusunda totem, put, ma

but,, ilah ve yüce tanrı dönemlerini yaşadınız, yaşatıyorsunuz. (Bu farklar gerçekte bir zenginliktir.)

Bu farklılıkları bir zenginlik kabul et, bu zenginliklerden yararlan ama, asla;

-Kimseyi öteleme!

-Kimseyi dışlama!

-Her insanı, bir insan kabul et, kabullen, ona her zaman, her yerde sahip çık. Çünkü size verilen akıl, sizden bunları bekler, bekliyor, bekleyecektir!

Yine gel: Mevlana bu sözü ile bizleri uyarıyor. Şöyle ki;

İnsansın, düşünebiliyorsun, merak ediyorsun, önce kendini sonra tüm insanları öğreniyorsun. Farklı yaradılışlar görüyorsun. Bunları bir zenginlik olarak alamadığnız zaman sizi yetiştirenlerin sizi şartlandırdığını, sizin beynini yıkadığını saygınızdandolayı görmeye yönelemiyorsun, bir kişinin, birçok kişilerin anlatılarını dinliyorsun, bir kenara itildiğini gördüğünüz zaman iyilerin, güzellerin, doğruların, gerçeklerin yanında olan (vicdanlıların) insanların yanına gel, hiç çekinme diyor. Daha doğrusu, insanı insan kabul etmenin en sağlam, en engin yol olduğunu dile getiriyor.

İşte bunları düşünebilen bizlere düşen bir amaç var. Kendini sev. İnsanları daha çok sev. Sevginin girdiği kapı sevgi kapısıdır. Sevgiyi annenden öğrendin Çok ileri yaşlarda babanın yüz çizgilerini unutabilirken, annenin o candan davranışı olan sevginin kucağındasın. Çünkü siz insansınız. Size de bu yaraşır da yaraşır!

(*) Mevlana; Gerçek adı Celaleddini Rumi’dir. Mevlana’nın annesi Mümine Sultan, yavrusuna ninni söyler, ninnisinde “uyu yavrum benim (Arapçada efendimiz) der. Daha sonra da oğlunun adı Celaleddini Rumi Mevlana adını alır. (Tennure ve Ateş, Hz. Mevlana, Sinan Yağmur, Sayfa 17) Mevlana’nın Tennure sözcüğü, ibadethanelerde tandır ve ocak başında çalışanların özel bir giysisidir. Semah ve hizmet edenlerin giysileri de farklıdır.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
14°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 26 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@