12.07.2011, 00:00 107

GEÇMİŞTEN DERS ALMAK

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Milli Eğitim Bakanlığı’nın adının başındaki Milli sözcüğü nerede ise yetim kalmıştır. Talim ve Terbiye Kurulu da Bakanların görüşlerine göre şekillendirilmiştir Kararlarına uyulan kurum değil, siyasal görüşü benimseyen duruma getirilmiştir. Milli Eğitim Bakanlarının her kararı eleştirilerin merkezi olmuştur.

Yıllar yılları aratır duruma gelmiştir. Test tekniğinin getirdiği sınav çeşitleri iyi giderken, sorun yumağı haline sokulmuştur. Yıllar önce denenen Olgunluk Sınavı öne çıkarılmak üzeredir.

Bugünkü anlayışı terk edemez isek olgunluk sınavını da kuşa benzetebiliriz. Ama yıllarca önce denenen olgunluk sınavını anlamında yürütebilmek için Talim ve Terbiye Kurulunun kuruluşundan işe başlamak gerekir.

Zorunlu eğitim 8 yıldan 12 yıla çıkarılabilirse, lise kültürü liselere anlamında verilebilirse, olgunluk sınavı tam isabet kazanır. Meslek okullarını lise saymaya devam edersek, sorun sorunu önümüze yığar. Meslek okullarını bitirenlerin lise kültürünü alabileceklerini savunmak havanda su dövmeye benzer. Meslek okullarını bitirenler lise farkı sınavından geçirilebilirlerse, lise mezunu olabilirler. Onlar da olgunluk sınavına girebilirler.

İlköğretim okullarında uygulanan sınavlar yerine de 8 yıllık öğretim sonunda bir zamanların geçer akçesi olan eleme sınavları da düşünülebilir.

Milli Eğitim Bakanlığındaki Talim ve Terbiye Kurulunun kararları baş tacı edilebilirse; 2011 yılının kabusu olan ÖSYM ile benzeri sınavları önlenebilir. Öğretim gören yavrularımız da huzura kavuşturulmuş olur.

Geçmişten ders alabilmek de, bir yerde:

-Canlılıktır.

-Diriliştir.

-Hizmet etmeyi bilmektir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
14°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 26 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@