Mareşal Gazi Mustafa Kemal Atatürk; Osmanlı İmparatorluğu zamanında kendisine verilen görevleri yapan essiz bir komutandır.

Viyana kapılarına kadar dayanan Osmanlı İmparatorluğu bu yükselişten sonra gerilemeye başlar. Birinci Dünya savaşı sonunda nerede ise batmak üzeredir. Samsun civarlarında bir huzursuzluk vardır. Bu huzursuzluğu giderecek komutan aranır. General Mustafa Kemal’e görev verilir. Mustafa Kemal 19 mayıs 1919’da Samsuna çıkar.

Huzursuzluğu giderir. Halkı dinler. Padişahı da kurtarmak üzere Misakı Milli ruhu ile harekete geçer. İstanbul’dan gelenleri de yanına alır. Yedi ülkeye karşı kurtuluş savaşı verir. Düşman askerlerini denize döker. Ankara’da Büyük Millet Meclisini kurar. Meclisin kararıyla Cumhurbaşkanı seçilir. Kurtuluş savaşından ve Lozan’da tanıdığı İsmet İnönü Paşa’ya bir mektup yazar. (Mektubun detayını internetten okuyabilirsiniz.)

“Sevgili Paşam,

Cumhuriyetin ilk başkanı olarak seni düşünüyorum.

Niye sizi seçtiğimi şimdi anlayacaksın” der. Osmanlı imparatorluğunda elde kalanları tek, tek sıralar.

Bir yerde de eldeki:

-Doktor sayısı 337,

-Sağlık memuru sayısı: 434,

-Ebe sayısı: 136 diye bilgi verir.

Bir de 2015 yılındaki durumu açıklayalım: 

-135.616 doktorumuz var.

-Bir doktora düşen 590 kişidir.

Atalarımızın başarılarıyla göğsümüz kabarır.

Bu mektubu okumak da her bireyimize düşen bir borçtur.

Bunlardan ilham alıp gelecek kuşakları hazırlamak her bireye düşen ulusan bir borçtur. Çünkü geçmişini bilemeyenler, geleceğini de ancak çağdaş olmakla görebilirler!..

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol