14.12.2016, 00:18 497

GAZİANTEP’İN ORTASINA KANAL AÇILIYOR! NEDEN ÇORUM’UN DA OLMASIN!

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Ülkemizdeki birlik ve beraberliği yok etmek isteyen hain saldırıların arkası kesilmiyor. İstanbul'da özellikle çevik kuvvet ekibine yapılan bu hain saldırıyı lanetle kınıyor, şehitlerimize Allah'tan rahmet dilerken gazilerimize geçmiş olsun diyorum. Böyle durumlarda bizlere düşen en önemli vazife birbirimize kenetlenmemiz ve ayrılmaz bir bütün olmamızdır.

Evlatlarını kaybeden tüm ailelere ve milletimize başsağlığı diliyorum.

*      *      *

Geçen hafta Hürriyet Gazetesi'nde, Şehir Buluşmaları (Gaziantep) hakkındaki yazıları ve tüm açıklamaları ilgi ile okudum.

Bu arada; Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in bir mega projesi olduğunu da öğrendim. Kendisi Gaziantep’i bir kanallar şehri yapmak istiyor. Bunu da sağlamak için eski stadyumun yıkılacağını ve onun yerine planlanan kanalın geçtiği bir şehir meydanı yapılacağını açıklamış.

Bu ilgi çekici haberi okuyunca, ister istemez memleketim Çorum’u düşündüm. Bundan önceki birkaç yazımda da Çorum(Çomar) Barajı'nın  sulama kanalları için istimlak edilen yerlerden faydalanılarak ve bilhassa bu sulama kanallarının bir kısmının da inşa edilmiş olduğunu  göz önüne alarak Çorum'a bir kanal kazandırılması konusunu ele almıştım. Bir ziyaretimde Belediye Başkanımız Muzaffer Külcü’ye de böyle bir kanalın şehrimizin çehresini değiştireceğini arz etmiştim. Ayrıca Devlet Su İşleri tarafından Çomar Barajı inşaatından önce istimlak edilmiş bulunan bu sulama kanallarının şehrimizin gelişmesine katkı sağlayacak şekilde değerlendirilmesi konusunu incelemelerini DSİ yetkililerinden istemiştim.

Ne yazık ki, bu konuda yaptığım kişisel girişimlerimle bir sonuca ulaşamadım. Gaziantep’te böyle bir girişimin başlatılması ve hatta Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanının ‘’Kanal için Eskişehir’e gidip Yılmaz Büyükerşen Hocayı dinleyeceğim ’’dediğini okuyunca, konuyu bir daha yazmamın faydalı olacağını düşündüm. Bugün İstanbul’da “ Büyük Kanal” projesi yanında ülkemizin bir çok kentte su geçişi sağlanmaya dönük projeler yapılması düşünülmektedir.

Çankırı merkezde böyle bir kanalın projelendirildiğini ve uygulama  aşamasında olduğunu da bilginize sunmayı isterim.

Marka turistik bir şehir olan Amasya’nın çekiciliğini sağlayan önemli etkenlerin başında içinden Yeşilırmak’ın geçmesi gelmektedir. Aynı şekilde Eskişehir’in turistik değerinin iç turizmde artmasının nedeni Porsuk nehri ve burada yapılan düzenlemelerdir.

Bilindiği gibi içinde deniz, göl ve akarsu veya suni açılmış kanallar bulunan şehirlerin çekiciliği tartışılmaz… Bu nedenle daha önceki konu ile ilgili 2014 yılında yazdığım bu yazımı aşağıda ilgililerin ve sizlerin değerlendirmenize sunuyorum.

Bir mühendis olarak Çorum’un da bir kanal şehri yapılabileceğini ortaya koyuyorum. Bu konuda şehrimiz Belediye Başkanı Muzaffer Külcü’nün girişimci ruhu ile bu önerimi de gerçekleştireceğine inanıyor, Çorum’un bir kanal şehri olması yolundaki girişimi başlatmasını kendisinden bekliyorum.

Sayın Külcü’ye bu konunun gerçekleşmesi için Valimizin, milletvekillerimizin, şehrimizdeki tüm kuruluşların ve halkımızın destek olacağından eminim.

İstanbul, 13 Aralık 2016

*      *      *

5 Haziran 2014 tarihli ve “BAŞKAN KÜLCÜ'YE ÇORUM’UN İÇİNDEN GEÇEN BİR SU KANALI YARATMA KONUSUNDAKİ ÖNERİM!” başlıklı yazımın özeti:

-Çorum Barajı, Çomar Deresi üzerinde, sulama ve içme suyu temini amacı ile 1974-1977 yılları arasında inşa edilmiştir.

-1.589 hektarlık bir sulama alanına hizmet vermesi öngörülmüştür. Sulama için kanalların geçeceği yerler istimlak edilmesine ve sulama kanallarından bir kısmı inşa edilmesine rağmen sulama hizmeti hiçbir zaman verilmemiştir.

-Eskiz halinde basit olarak çizilen ve aşağıda görülen plan üzerinde , Çomar Barajı'nın ve sulama kanalının konumu gösterilmektedir.

-Her ne kadar uzun bir süreden beri Çorum’da bulunmuyorsam da, ben bu sulama kanallarının inşa edildiğini hatırlıyorum. Muhakkak benim gibi hatırlayanlar da vardır...

-Sulama kanalının trapez şeklinde beton kesitli olduğunu, taban genişliğinin 1.5 metre, üst genişliğinin 2.5 metre ve derinliğinin 0.80 metre olduğunu ve bu kanalların her iki tarafında da en az 1.5 metre koruma alanı konulduğunu tahmin ediyorum. Ayrıca Devlet Su İşleri’nin kanal inşaatını yapabilmek için buraları kamulaştırdığını tahmin ediyorum.

-Eğer bu sulama kanalları halen mevcut ise veya en azından kamulaştırılan yerlerden faydalanarak, Çomar Barajı’ndan su verilerek şehrimizin içinden geçen bir kanal (su yolu) oluşturabilir. Kanalın etrafı ağaçlandırılarak halkımızın dinlenme yeri olarak da değerlendirebilir. .

-Bu ana kanalın ve yan kanallarının ihya edilmesi için Çomar Barajı’nın devredildiği Çorum Belediyesi yanında Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, DSİ 5 Bölge Müdürlüğü ve DSİ Çorum Şube Müdürlüğü bu konuya sahip çıkmalı, incelemeli ve bir neticeye kavuşturmalıdır.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@